| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > W 2011 roku rosną składki ZUS

W 2011 roku rosną składki ZUS

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2010 r. kwota ta była równa 1887,60 zł, w tym roku jest to 2015, 40 zł, co oznacza podwyżki. Jakie - dowiesz się z poniższego artykułu.

Powyższe oznacza, że składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy wzrosną miesięcznie z 639,40 zł do 646,75 zł (chyba że zdecydujemy, iż nie chcemy płacić ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – w takim przypadku miesięczne obciążenie będzie wynosiło w 2011 r. 597,37 zł).

O ile ta podwyżka składek, jest już pewna, to jednak wciąż nie wyjaśniona jest kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uzależniona jest ona bowiem od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kwartału 2010 r., a te dane zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny nie wcześniej niż w połowie stycznia 2011 roku. Należy pamiętać, że o ile pensje z października i listopada są już znane, to do średniej za kwartał potrzebny jest jeszcze grudzień, w którym pensja jest zwykle wyższa z uwagi na świąteczne premie. Pensa grudniowa z reguły zawyża średnią z całego kwartału.

Wobec powyższego, miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o blisko 50 zł miesięcznie, czyli prawie 600 zł rocznie.

Dowiedz się również: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Te podwyżki będą dotyczyły także nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają bądź zaczną prowadzić własną działalność gospodarczą. Pomimo, iż mają oni przez dwa lata prawo do preferencyjnych składek ZUS – płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne i są zwolnione z wpłat na Fundusz Pracy, to jednak ubezpieczenia zdrowotne płacone są w takiej samej wysokości, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców.

Polecamy serwis: ZUS

Dla rozpoczynających działalność podstawę wymiaru stanowi w 2011 r. kwota nie niższa niż 415,80 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2011 roku. W poprzednim roku owa podstawa wynosiła 20,70 zł mniej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK