| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Podstawa wymiaru zasiłku może być ustalona z okresu krótszego, jeśli pracownik nie jest tak długo zatrudniony. Jeżeli urodzenie czy przyjęcie dziecka na wychowanie miało miejsce przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych pracy, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jak pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład

Pracownica zatrudniona 5 stycznia 2015 r. urodziła dziecko w lipcu 2015 r. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi u niej przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od lutego do czerwca, czyli za 5 miesięcy. Styczeń jako niepełny miesiąc ubezpieczenia został pominięty. Gdyby pracownica została zatrudniona 2 stycznia 2015 r., wówczas styczeń zostałby uwzględniony w podstawie zasiłkowej.

Przedstawiony sposób ustalania podstawy zasiłku macierzyńskiego ma także zastosowanie, gdy zatrudnienie pracownika ustało w trakcie miesiąca, przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, a urodzenie/adopcja dziecka nastąpiły w miesiącu następnym. Tak może być w sytuacji, gdy zatrudnienie, a tym samym ubezpieczenie, ustało w czasie ciąży np. z powodu ogłoszenia upadłości czy likwidacji pracodawcy.

Przykład

Pracownica była zatrudniona od 17 listopada 2014 r. do 20 czerwca 2015 r. Urodziła dziecko w czerwcu 2015 r. Zatrudnienie zakończyło się z powodu likwidacji pracodawcy, w trakcie ciąży pracownicy. Podstawę wymiaru przysługującego po ustaniu ubezpieczenia zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego za okres od grudnia do maja 2015 r.

Może też wystąpić sytuacja, że umowa o prace? została zawarta w trakcie miesiąca, a prawo do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczona nabędzie w miesiącu następnym. Wówczas podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym miała miejsce ta okoliczność (np. przyjęcie dziecka na wychowanie), tj. za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, po odpowiednim uzupełnieniu, w zależności od rodzaju wynagrodzenia. Do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

● wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy – jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK