| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Ubezpieczenie chorobowe a zasiłek macierzyński

Prawo do zasiłku macierzyńskiego jest związane z posiadaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi lub przyjmie dziecko na wychowanie.

Urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, przysługuje zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (bez skracania o część przypadającą przed porodem, tj. 6 tygodni). Jednak należy zaznaczyć, że prawo do zasiłku macierzyńskiego jest uzależnione od tego, czy okres, na który pracownicy udzielono urlopu wychowawczego, kończy się w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego albo jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy jako okres urlopu rodzicielskiego. W przypadku gdy urlop wychowawczy kończy się w okresie odpowiadającym okresowi:

● urlopu macierzyńskiego – pracownica od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego do wyczerpania okresu tego urlopu, a następnie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz do zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów oraz urlopu rodzicielskiego,

● dodatkowego urlopu macierzyńskiego – pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego jedynie do ostatniego dnia urlopu wychowawczego,

● urlopu rodzicielskiego – pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego jedynie do ostatniego dnia urlopu wychowawczego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie przysługiwało za dalszy okres w razie kontynuowania przez pracownicę urlopu wychowawczego (wystąpienia z wnioskiem o dalszy urlop, pkt 129 komentarza do ustawy zasiłkowej ZUS). W razie urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego urlop ten nie ulega przerwaniu. Pracownica przebywa na nim cały czas, dlatego fizycznie nie korzysta z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Pobiera jedynie zasiłek macierzyński.

Ustalanie podstawy zasiłku macierzyńskiego w okresie ubezpieczenia krótszym niż 12 miesięcy

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego stosuje się te same zasady, według których obliczana jest podstawa zasiłku chorobowego. Tym samym podstawę zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiły okoliczności uprawniające do zasiłku macierzyńskiego, np. urodzenie dziecka. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potraconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (łącznie 13,71%).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK