| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób.

Świadczenie należne z tytułu najmu lub dzierżawy. Wartość czynszu może być ustalona w pieniądzach lub w naturze. Czynsz jest z założenia świadcze­niem okresowym.

W podatkach dochodowych

Udostępnienie lokalu lub budynku pracownikom albo zleceniobiorcom, które jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć, co do zasady, do przychodu tych osób.

Wartość pieniężną takiego świadczenia ustala się wówczas według równowar­tości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Wartość świadczeń ponoszonych przez praco­dawcę z tytułu zakwaterowania pracownika (przez którego należy rozumieć osobę pozostającą w sto­sunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł jest zwolniona z opodatkowania.

W ubezpieczeniach

Płatnik, który udostępnia lokal mieszkalny pracow­nikom lub zleceniobiorcom, dolicza przychód uzy­skany z tego tytułu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdro­wotne tych osób. „Udostępnienie lokalu" oznacza, że stroną umowy najmu lokalu musi być pracodaw­ca/zleceniodawca.

Wartość świadczenia w naturze, jakim jest udo­stępnienie lokalu mieszkalnego, należy uwzględ­niać w podstawie wymiaru składek na ubezpiecze­nia pracowników i zleceniobiorców w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w zakłado­wych przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli obowią­zujące w zakładzie przepisy nie regulują tej kwestii, to w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób należy uwzględniać wartość pieniężną tego świadczenia w wysokości czynszu:

  • obowiązującego dla tego lokalu w danej spół­dzielni mieszkaniowej, jeżeli jest to lokal spół­dzielczy typu lokatorskiego lub własnościowego,
  • określonego według zasad i stawek dla miesz­kań komunalnych na danym terenie, a w mia­stach - w danej dzielnicy, jeżeli jest to lokal włas­nościowy, z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domu stanowiącego własność prywatną,
  • wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę, jeże­li jest to lokal komunalny.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Encyklopedia kadrowego

Zdjęcia

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia
Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK