| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

KRUS czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. KRUS funkcjonuje w na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

KRUS i ZUS to dwie instytucje, które w Polsce zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Warto pamiętać o tym, że nasze emerytury nie muszą pochodzić tylko z ZUS-u.

Ubezpieczony

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczonym w KRUS może być tylko rolnik lub jego domownicy. Jedynym warunkiem jest to, aby rolnik miał polskie obywatelstwo lub innego Państwa Członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, bądź też legalnie przebywał w naszym kraju na podstawie wizy.

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

Rolnik i domownik

Ustawa precyzuje kogo uważa się za rolnika a kogo za domownika rolnika. Zgodnie z art. 6 ustawy rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym.

Zobacz: Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek

Ustawa uściśla również co to jest działalność rolnicza. Jest to zgodnie z definicją – działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

Ubezpieczonym w rolniczej Kasie może być nie tylko rolnik ale również domownik rolnika. Ustawa za domownika rozumie osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje
  • na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem
  • stosunkiem pracy;

Warto jeszcze wytłumaczyć, czym jest gospodarstwo rolne. Otóż, zgodnie z przepisami polskiego prawa, za gospodarstwo rolne uznaje się każde gospodarstwo służące produkcji rolnej.

Z mocy prawa bądź na wniosek

Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy: rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, domownik rolnika.

Ważne jest jednak aby rolnik lub domownik nie podlegali innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mieli ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mieli ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek obejmuje się: rolnika lub domownika, jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, albo osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Aktualizacja: 18.03.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczonym w KRUS może być tylko rolnik lub jego domownicy.
W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczonym w KRUS może być tylko rolnik lub jego domownicy.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2014-04-04 18:59 Zgłoś

Gdy rodzice nie są ubezpieczeni w krusie a uprawiamy na własny rachunek troche warzyw, to czy jako dziecko po ukończeniu szkoły moge sie tam ubezpieczyć?

avatar

2013-07-25 22:08 Zgłoś

witam. Jestem rolnikiem i chce wziąć pracownika na swoje gospodarstwo. Mogę go wziąć do pracy i ubezpieczyć w ZUSIE na umowę o prace??..

avatar

2013-07-13 22:08 Zgłoś

cala prawda o prawie w polsce ustawa lamie konstytucje i nikt o tym nie mowi a gdzie wolna prasa media rolnik bo nie placi podatku dochodowego tylko rolny i kropka czyli krus a nie zus lub rowne prawa dla krus i zus

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp. p.

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem Infor.pl »