| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

KRUS czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. KRUS funkcjonuje w na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Emerytura z KRUS

KRUS i ZUS to dwie instytucje, które w Polsce zajmują się ubezpieczeniami społecznymi. Warto pamiętać o tym, że nasze emerytury nie muszą pochodzić tylko z ZUS-u.

Ubezpieczony

W myśl przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczonym w KRUS może być tylko rolnik lub jego domownicy. Jedynym warunkiem jest to, aby rolnik miał polskie obywatelstwo lub innego Państwa Członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, bądź też legalnie przebywał w naszym kraju na podstawie wizy.

Rolnik i domownik

Ustawa precyzuje kogo uważa się za rolnika a kogo za domownika rolnika. Zgodnie z art. 6 ustawy rolnikiem jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym.

Ważny produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Ustawa uściśla również co to jest działalność rolnicza. Jest to zgodnie z definicją – działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

Ubezpieczonym w rolniczej Kasie może być nie tylko rolnik ale również domownik rolnika. Ustawa za domownika rozumie osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje
  • na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem
  • stosunkiem pracy;

Warto jeszcze wytłumaczyć, czym jest gospodarstwo rolne. Otóż, zgodnie z przepisami polskiego prawa, za gospodarstwo rolne uznaje się każde gospodarstwo służące produkcji rolnej.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek

Z mocy prawa bądź na wniosek

Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy: rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, domownik rolnika.

Ważne jest jednak aby rolnik lub domownik nie podlegali innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mieli ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mieli ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek obejmuje się: rolnika lub domownika, jeżeli działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania, albo osobę, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może ubezpieczyć się w KRUS? /Fot. Fotolia
Kto może ubezpieczyć się w KRUS? /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK