| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?

Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?

Do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmowane jest to wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., a także osiągane uposażenie – w przypadku b. żołnierzy i funkcjonariuszy.

Do podstawy wymiaru składek, z okresu, z którego będzie obliczana podstawa wymiaru kapitału początkowego, doliczane są też wypłacone ubezpieczonemu kwoty:

  • wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy przysługujące na podstawie Kodeksu pracy (lub innych przepisów) ;
  • świadczeń z ubezpieczenia społecznego ;
  • rekompensat pieniężnych z tytułu podwyżki cen artykułów żywnościowych, opału i energii, a także wartość rekompensaty pieniężnej przysługującej z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej.

Do podstawy wymiaru wliczane są także kwoty zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków stałych z opieki społecznej, od których opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne.

Podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez wnioskodawcę z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Osoba posiadająca odpowiednio długi okres ubezpieczenia może wskazać do ustalenia podstawy wymiaru dochody z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych, z okresu przed 1999 r. Osobom, które do dnia 31 grudnia 1998 r. nie ukończyły 30 lat życia i przed 1999 r. pozostawały w ubezpieczeniu przez okres krótszy niż 10 lat kalendarzowych, podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu.

Przeczytaj także: Komu przysługuje wyższa emerytura?

Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawione (na druku ZUS Rp-7) przez pracodawcę lub prawnego następcę pracodawcy. Dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia może być też legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, dokonane przez pracodawcę lub następcę prawnego pracodawcy.

Równoważnymi dowodami stwierdzającymi fakt i okres zatrudnienia albo wysokość wynagrodzenia są kserokopie dokumentów wydane przez archiwa lub inne jednostki zajmujące się przechowywaniem dokumentów zlikwidowanych zakładów pracy, uwierzytelnione przez osoby kierujące archiwami lub firmami przechowującymi dokumenty.

Polecamy serwis Kodeks pracy

Jeżeli ubezpieczony nie może udowodnić zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy, wskazanym do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego – za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników.

Źródło:www.zus.pl

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do podstawy wymiaru kapitału początkowego wliczane są także kwoty zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków stałych z opieki społecznej, od których opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne.
Do podstawy wymiaru kapitału początkowego wliczane są także kwoty zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków stałych z opieki społecznej, od których opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK