REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych osób ubezpieczonych

Jak skorygować nieprawidłowości w dokumentach zgłoszenowych osób ubezpieczonych.
Jak skorygować nieprawidłowości w dokumentach zgłoszenowych osób ubezpieczonych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Korekta danych organizacyjnych, wykazanych w bloku I dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA

W przypadku gdy w bloku I dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA lub ZUS ZZA zamiast pola „Zgłoszenie do ubezpieczeń (ubezpieczenia)” zaznaczono pole „Zgłoszenie zmiany/korekty danych...” – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie zgłoszenia, tj. w bloku I „Dane organizacyjne” wpisać „X” w polu oznaczającym zgłoszenie do ubezpieczeń (ubezpieczenia).

Autopromocja

W przypadku wypełnienia obu pól w bloku I – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZUA lub ZUS ZZA, z zaznaczeniem odpowiedniego pola w bloku I.

Korekta danych identyfikacyjnych płatnika składek, wykazanych w bloku II dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w bloku II dokumentu zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument zgłoszenia.

Korekta danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, wykazanych w bloku III dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA

Korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego dokonuje się poprzez złożenie dokumentu ZUS ZIUA (z zastrzeżeniem punktu następnego). Dokument ten należy wypełnić w następujący sposób:

  • w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 – wpisać „2”,
  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać dane identyfikacyjne płatnika składek,
  • w bloku III „Poprzednie dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” – wpisać zestaw danych identyfikacyjnych ubezpieczonego podanych na zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w tym nieprawidłowy identyfikator,
  • w bloku IV „Aktualne dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” – wpisać zestaw prawidłowych danych identyfikacyjnych ubezpieczonego,
  • w bloku V „Oświadczenie płatnika składek” – wpisać datę wypełnienia dokumentu i złożyć podpis,
  • w bloku VI „Oświadczenie osoby ubezpieczonej” – podpis składa ubezpieczony.

W przypadku podania na dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń identyfikatorów ubezpieczonego o błędnej strukturze, np. PESEL 8-znakowy lub przy braku minimum identyfikacyjnego – należy złożyć prawidłowo wypełniony dokument w trybie zgłoszenia, tj. w dokumencie ZUS ZUA lub ZUS ZZA wpisać „X” w odpowiednim polu bloku I „Dane organizacyjne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korekta danych ewidencyjnych i adresowych ubezpieczonego wykazanych w bloku IV i innych dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA

Korekty danych ewidencyjnych i adresowych ubezpieczonego dokonuje się poprzez złożenie dokumentu zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie korekty. Dokument zgłoszenia do ubezpieczeń w trybie korekty wypełnia się wpisując „2” w odpowiednim polu bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie wpisując wszystkie prawidłowe dane w kolejnych blokach.

Przeczytaj również: Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Korekta kodu tytułu ubezpieczenia, wykazanego w bloku V dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA

W przypadku podania w dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń kodu tytułu ubezpieczenia spoza słownika, tj. niezgodnego z obowiązującym w danym okresie wykazem kodów zawartym w powołanym na wstępie rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, należy złożyć poprawnie wypełnione zgłoszenie do ubezpieczeń (tj. wpisując „X” odpowiednio w polu 01 bloku I), z podanym w nim prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia.

W przypadku podania w dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń błędnego kodu tytułu ubezpieczenia ze słownika, tj. zgodnego z obowiązującym w danym okresie wykazem kodów zawartym w powołanym na wstępie rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej, należy wyrejestrować daną osobę z ubezpieczeń z dniem zarejestrowania, tj. od dnia objęcia ubezpieczeniami z nieprawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia (na formularzu ZUS ZWUA), a następnie ponownie złożyć zgłoszenie z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia (na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

Korekta schematu podlegania ubezpieczeniom podanego w dokumencie ZUS ZUA oraz daty powstania obowiązku ubezpieczeń/ubezpieczenia podanej w dokumencie ZUS ZUA lub ZUS ZZA

W celu dokonania korekty danych wykazanych w blokach VI-IX formularza ZUS ZUA lub w blokach VI-VII formularza ZUS ZZA, należy wyrejestrować daną osobę z ubezpieczeń z dniem zarejestrowania, tj. od dnia objęcia ubezpieczeniami/ubezpieczeniem z nieprawidłowymi danymi (na formularzu ZUS ZWUA), a następnie ponownie złożyć zgłoszenie z podaniem prawidłowych danych dotyczących schematu i dat podlegania poszczególnym ubezpieczeniom (odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZIUA

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w bloku II dokumentu ZUS ZIUA – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego ZUS ZIUA.

W przypadku korekty poprzednich danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podanych w bloku III dokumentu ZUS ZIUA – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument zgłoszenia zmiany/ /korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego ZUS ZIUA.

W przypadku korekty aktualnych danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podanych w bloku IV dokumentu ZUS ZIUA – należy złożyć ponownie ZUS ZIUA. Dokument ten należy wypełnić w następujący sposób:

  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać dane płatnika,
  • w bloku III „Poprzednie dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” – wpisać dane nieprawidłowe, podane jako dane aktualne w błędnie wypełnionym dokumencie ZUS ZIUA,
  • w bloku IV „Aktualne dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” – wpisać prawidłowe dane identyfikacyjne ubezpieczonego,
  • w bloku V „Oświadczenie płatnika składek” – wpisać datę wypełnienia dokumentu oraz złożyć podpis; w bloku następnym „Oświadczenie osoby ubezpieczonej” – podpis składa ubezpieczony.

W przypadku podania w bloku IV dokumentu ZUS ZIUA identyfikatorów o błędnej strukturze, np. PESEL 10-znakowy lub przy braku minimum identyfikacyjnego – w celu dokonania korekty należy złożyć ponownie prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZIUA.

Zapoznaj się z serwisem: Urlopy

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZWUA

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w bloku II dokumentu „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń” – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń ZUS ZWUA.

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, podanych w bloku III dokumentu „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń” – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń ZUS ZWUA.

W przypadku korekty danych zawartych w bloku IV „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń” należy:

  • jeśli korekta dotyczy kodu tytułu ubezpieczenia – złożyć ponownie dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń ZUS ZWUA,
  • jeśli korekta dotyczy daty wyrejestrowania z ubezpieczeń, czy kodu przyczyny wyrejestrowania – należy złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tj. wpisać „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie podać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach.

Korekta danych wykazanych w dokumencie ZUS ZCNA

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek, podanych w bloku II dokumentu „Zgłoszenie danych o członkach rodziny...” ZUS ZCNA – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument zgłoszenia.

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, podanych w bloku III dokumentu „Zgłoszenie danych o członkach rodziny...” ZUS ZCNA – należy złożyć poprawnie wypełniony dokument zgłoszenia.

W przypadku korekty danych identyfikacyjnych lub innych danych dotyczących członka rodziny ubezpieczonego, zgłoszonego do ubezpieczenia zdrowotnego, należy wypełnić dokument ZUS ZCNA w następujący sposób:

  • w bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” – wpisać dane płatnika,
  • w bloku III „Dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” – wpisać dane ubezpieczonego,
  • w bloku IV „Dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego” w polu 01 wpisać „2” (tj. wyrejestrowanie członka rodziny), a w dalszych polach wpisać wszystkie dane podane w nieprawidłowym zgłoszeniu,
  • w bloku V „Dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego” w polu 01 wpisać „1” (tj. zgłoszenie nowego członka rodziny), a w dalszych polach wpisać prawidłowe dane członka rodziny,
  • w bloku VI „Oświadczenie płatnika składek” – wpisać datę wypełnienia dokumentu oraz złożyć podpis; w bloku następnym „Oświadczenie osoby ubezpieczonej” – podpis składa ubezpieczony.

Źródło: www.zus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA