| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nałożyła na płatników składek obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji płatnicy składek mają obowiązek przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za dany rok kalendarzowy w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego (na formularzu ZUS ZSWA). Natomiast informacje dotyczące liczby stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze płatnicy składek przekażą do ZUS w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA).

Zobacz: Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Pierwsze zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik składek na formularzu ZUS ZSWA przekaże do Zakładu za 2010 rok (na podstawie art. 50 ustawy o emeryturach pomostowych) w terminie do dnia 31 marca 2011 roku. Zgłoszenia na formularzu ZUS ZSWA za 2010 rok będzie zawierało również zgłoszenia pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w 2009 r.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, dotyczących danych podanych w zgłoszeniu, przez:

  • płatnika składek we własnym zakresie;
  • Zakład;
  • właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Płatnik składek jest obowiązany przekazać do ZUS korygujące zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w formie nowego zgłoszenia zawierającego wszystkie prawidłowe dane. Płatnik składek jest obowiązany przekazać korygujące zgłoszenie w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład lub właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy.

Źródło: www.zus.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK