| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Formularze ZUS > Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZCNA

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZCNA

Formularz ZUS ZCNA przeznaczony jest do zgłoszenia danych o członku rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenia utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny zgłoszonego uprzednio na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA, a także dokonania zmiany/korekty danych dotyczących członka rodziny zgłoszonego na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA.

  • w polu 07 – należy wpisać nazwisko płatnika składek (poszczególne człony nazwiska oddzielić kreską),
  • w polu 08 – należy wpisać pierwsze imię płatnika składek,
  • w polu 09 – należy wpisać datę urodzenia płatnika składek (dzień/miesiąc/rok).

III. Dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej

Zgłoszenie danych o członkach rodziny identyfikowane jest w ZUS z kontem ubezpieczonego, którego płatnik składek zgłosił do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA. W związku z powyższym ważne jest podanie w bloku III prawidłowych danych identyfikacyjnych ubezpieczonego.

W polu 01 – należy wpisać numer PESEL osoby zgłaszanej do ubezpieczeń nadany przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności.
W polu 02 – należy wpisać numer NIP osoby zgłaszanej do ubezpieczeń (Numer Identyfikacji Podatkowej) nadawany przez urząd skarbowy, nie oddzielając kreskami poszczególnych członów.
Pola 03 i 04 – należy wypełnić wyłącznie w sytuacji, gdy osoba zgłaszana/zgłoszona nie posiada numerów identyfikacyjnych – NIP lub PESEL lub jednego z nich; w polu 03 – w zależności od rodzaju dokumentu należy wpisać:
1 – w przypadku dowodu osobistego,
2 – w przypadku paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela Unii Europejskiej, w polu 04 – należy wpisać serię i numer – odpowiednio do kodu wpisanego w pole 03 – dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela Unii Europejskiej,
W polu 05 – należy wpisać nazwisko osoby zgłaszanej/zgłoszonej do ubezpieczeń (poszczególne człony nazwiska oddzielić kreską).
W polu 06 – należy wpisać imię pierwsze osoby zgłaszanej/zgłoszonej do ubezpieczeń.
W polu 07 – należy wpisać datę urodzenia osoby zgłaszanej/zgłoszonej do ubezpieczeń (dzień/miesiąc/rok).

Formularze ZUS

IV.A(V.A). Dane o członku rodziny osoby ubezpieczonej uprawnionej do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego

W blokach IV i V podaje się dane członków rodziny ubezpieczonego.

Jeżeli osoba ubezpieczona zgłasza więcej niż dwóch członków rodziny – należy wypełnić dodatkowy formularz ZUS ZCNA.

W polu 01 – należy wpisać:
1 – w przypadku zgłaszania członka rodziny uprawnionego do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego,
2 – w przypadku utraty uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego przez członka
rodziny.
W polu 02 – należy wpisać – odpowiednio do wypełnionego pola 01 datę uzyskania uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny (dzień/miesiąc/rok) lub datę utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny (dzień/miesiąc/rok).
W polu 03 – należy wpisać numer PESEL (numer ewidencyjny nadawany przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności) członka rodziny ubezpieczonego.
W polu 04 – należy wpisać numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) członka rodziny nadawany przez urząd skarbowy, nie oddzielając kreskami poszczególnych członów. Jeżeli członek rodziny nie posiada numeru NIP, pole to pozostaje niewypełnione.
Pola 05 i 06 – należy wypełnić wyłącznie w sytuacji, gdy członek rodziny osoby ubezpieczonej nie posiada numerów identyfikacyjnych – NIP lub PESEL albo jednego z nich, a posiada dowód osobisty lub paszport; w polu 05 – w zależności od rodzaju dokumentu należy wpisać:
1 – w przypadku dowodu osobistego,
2 – w przypadku paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela Unii Europejskiej, w polu 06 – należy wpisać serię i numer dowodu osobistego , paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela Unii Europejskiej,
W polu 07 – należy wpisać nazwisko członka rodziny osoby ubezpieczonej (poszczególne człony nazwiska oddzielić kreską).
W polu 08 – należy wpisać pierwsze imię członka rodziny osoby ubezpieczonej.
W polu 09 – należy wpisać datę urodzenia członka rodziny osoby ubezpieczonej (dzień/miesiąc/rok).
W polu 10 – należy wpisać, zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszego poradnika, dwuznakowy kod stopnia pokrewieństwa/powinowactwa.
W polu 11 – należy wpisać „X” wówczas, gdy osoba zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego pozostaje z osobą ubezpieczoną we wspólnym gospodarstwie domowym.
W polu 12 – należy wpisać, zgodnie z załącznikiem nr 1, jednoznakowy kod stopnia niepełnosprawności. Dla członka rodziny, który nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, należy wpisać „0”.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Pozostałą część formularza stanowią dane adresowe.

Źródło: ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK