| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Umowy cywilno-prawne, w tym umowy zlecenia cieszą się dość dużą popularnością wśród pracodawców, szczególnie z uwagi na mniejsze koszty zatrudnienia. Czy przepisy prawa przewidują maksymalny czas trwania takiej umowy?

Pan Jan zatrudnia kilku pracowników w oparciu o umowę zlecenie. Chciałby wiedzieć, czy przepisy prawa przewidują maksymalny okres trwania takiej umowy, aby nie narazić się na ryzyko uznania tych umów za umowy o pracę.

Kodeks cywilny, który reguluje umowę zlecenia nie określa maksymalnego okresu, na jaki może być zawarta umowa zlecenie. Oznacza to, że strony tej umowy regulują ten okres dowolnie, w zależności od swoich potrzeb.

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Należy jednak zauważyć, że o tym, czy dana umowa jest umową zlecenie czy umową o pracę decydują inne względy, nie czas jej trwania.

Przeczytaj również: Czym jest umowa zlecenia

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, istotnymi elementami stosunku pracy, odróżniającymi go od stosunków wynikających z umów cywilnoprawnych są:
• obowiązek świadczenia pracy osobiście,
• w sposób podporządkowany pracodawcy oraz
• ponoszenie ryzyka gospodarczego i osobowego przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Jeżeli umowa zlecenie zawiera wszystkie te cechy, wówczas żądanie uznania takiej umowy za umowę o pracę wydaje się w pełni uzasadnione. Jak widać, czas trwania umowy nie ma tutaj znaczenia, najważniejsze są cechy charakterystyczne danego stosunku prawnego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Pan Tomek pracuje w firmie konsultingowej jako konsultant w oparciu o umowę zlecenie. Do jego zadań należy sporządzanie analiz matematycznych, stanowiących część całych zleceń wykonywanych przez firmę. Po pewnym czasie Pan Tomek zauważył że pracuje coraz więcej i coraz więcej czasu spędza w firmie. Po rozmowie z pracodawcą, który odmówił zawarcia umowy o pracę, złożył w sądzie pracy pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Sąd pracy jednak nie uznał tego roszczenia, ponieważ Pan Tomek nie był podporządkowany swojemu pracodawcy, wykonywał zadania samodzielnie i w czasie przez siebie wybranym.

Aktualizacja: 01.09.2011

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli umowa zlecenie zawiera wszystkie te cechy, wówczas żądanie uznania takiej umowy za umowę o pracę wydaje się w pełni uzasadnione
Jeżeli umowa zlecenie zawiera wszystkie te cechy, wówczas żądanie uznania takiej umowy za umowę o pracę wydaje się w pełni uzasadnione

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2013-01-09 17:35 Zgłoś

Ze słyszenia wiem,że czas umów zleceń jest ograniczony.Nie wiem kto ma rację.Jeżeli tak to do jakiego okresu?

avatar

2012-11-26 08:29 Zgłoś

Moja corka ma w Polsce dzialalnosc gospodarcza i zatrudnia jedna osabe na umowie zleceniu,chce rozwinac dzialalnosc o tym samym profilu w Niemczech. Moje pytanie brzmi czy w niemczech rowniez obowiazuja polskie umowy zlecenia czy niemieckie zasady zatrudnienia np.mini Job (400€) i jak wygladaja sprawy ubezpieczenia w niemczech.Bede wdzieczna za odpowiedzio temat pytać bezpośredno w ZUS. Wszystko zależy jaki procent obrotów z działalności gospodarczej będzie w kraju a jaki w Niemczech.

avatar

2012-11-23 17:42 Zgłoś

Moja corka ma w Polsce dzialalnosc gospodarcza i zatrudnia jedna osabe na umowie zleceniu,chce rozwinac dzialalnosc o tym samym profilu w Niemczech. Moje pytanie brzmi czy w niemczech rowniez obowiazuja polskie umowy zlecenia czy niemieckie zasady zatrudnienia np.mini Job (400€) i jak wygladaja sprawy ubezpieczenia w niemczech.Bede wdzieczna za odpowiedzi

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem Infor.pl »