| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

Jeśli chcemy pracować przy rybach, to liczne miejsca pracy oferują supermarkety. Jest to jednak zajęcie mało wdzięczne ze względu na niezbyt przyjemny zapach ryb oraz specyfikę tego zawodu. Namioty z karpiami ustawione są zazwyczaj na zewnątrz, gdzie panuje niska temperatura. Nie jest to praca dla miłośników zwierząt, a już zwłaszcza ryb, ponieważ są one pakowane do plastikowych worków bez tlenu i bardzo często przetrzymywane w złych warunkach. Często zdarza się, iż klienci proszą o zabicie karpia na miejscu – być może dlatego do podjęcia tej pracy wymagane jest ukończenie 18. roku życia. Obowiązkowa jest również ważna książeczka sanepidu, mile widziani są ludzie o stalowych nerwach i dużej odporności na stres. Co do zarobków - są raczej niskie - wahają się od 8 PLN do 10 PLN brutto.

Zapach choinek - to jest to!

Innym świątecznym zawodem jest sprzedawca choinek. Wymagania to co najmniej wykształcenie średnie, umiejętność obsługi kasy fiskalnej, wysoka komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientami. Co ciekawe, warunkiem koniecznym jest zaświadczenie o niekaralności. Do obowiązków sprzedawców bardzo często należy też otwieranie i zamykanie placu sprzedaży, dbanie o ekspozycję towaru oraz raportowanie wyników sprzedaży. W zamian pracodawcy oferują umowę zlecenie (stawki bardzo podobne jak w przypadku sprzedawców karpi) oraz możliwość kontynuacji pracy w następnych latach.

Dowiedz się także: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

A potrafisz pakować prezenty?

Jeśli nie chcemy pracować w przebraniu, ani przy sprzedaży karpi lub choinek, możemy podjąć pracę przy pakowaniu prezentów oraz paczek świątecznych. Wymagania są dużo skromniejsze - wystarczy być komunikatywnym i dyspozycyjnym oraz wykazywać minimalne skłonności manualne. W zależności od firmy mogą pojawić się dodatkowe warunki takie jak status studenta lub ukończona szkoła średnia. Stawki wahają się od 8 do 11 PLN za godzinę.

Rynek pracy dostosowuje się do potrzeb klientów. Nie wszyscy mają czas na zakup świątecznych prezentów, nie wszyscy lubią chodzenie po sklepach. Z pomocą przychodzi osobisty asystent świąteczny. Taka osoba w zależności od potrzeb może towarzyszyć i doradzać przy wyborze prezentów lub też sama wybrać prezenty dla naszych najbliższych. Nie jest to jednak tania usługa. Ceny wahają się od 80 do 150 PLN za godzinę w zależności od wielkości miasta i liczby godzin poświęconych na zakupy. Praca asystenta świątecznego nie jest jednak łatwa. Trzeba doskonale orientować się, jakie artykuły proponują poszczególne sklepy, wiedzieć jak ominąć przedświąteczne kolejki przy kasach oraz – co najważniejsze – utrafić w gusta klientów, co nie zawsze jest zajęciem łatwym.

Rynek pracy na święta Bożego Narodzenia stwarza olbrzymie możliwości. Można podjąć pracę jako Święty Mikołaj, Aniołek, sprzedawca karpi albo choinek lub też osoba pakująca prezenty lub świąteczny asystent. Nie zapominajmy, że bardzo często sklepy zatrudniają dodatkowych pomocników na święta, ponieważ ruch w sklepach znacząco wzrasta i brakuje rąk do pracy. „Świąteczny szał” trwa do 24 grudnia. W okresie między świętami a Nowym Rokiem można jeszcze znaleźć pracę przy sprzedaży sztucznych ogni i fajerwerków, jednak w styczniu koniunktura załamuje się. Może to jednak zmienić 6 stycznia, który od 2011 roku będzie dniem ustawowo wolnym od pracy z okazji święta Trzech Króli. Być może powstanie tradycja przyjmowania Trzech Króli, tak jak dzisiaj gości się Mikołaja, a w supermarketach będzie można kupić złoto, kadzidło i mirrę?

Źródło: rynekpracy.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK