| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

A może Elf albo Śnieżynka?

Jeśli za względu na płeć nie możemy zostać św. Mikołajem – nic straconego. Pracodawcy oferują nam szerokie spektrum możliwości. Tak zwani animatorzy mogą pracować jako Elfy, Śnieżynki, chodzące choinki, dzwoneczki i inne ozdoby świąteczne czy też pasterze w Szopce Betlejemskiej. Z listy „kostiumowych prac” ciekawie prezentuje się iście diabelskie zajęcie – praca Aniołka w supermarketach. Wymagania są jednak wysokie – dobra aparycja, długie włosy, białe zęby, zadbana cera, wysoki wzrost oraz perfekcyjny makijaż, ale przede wszystkim chęć do pracy. I coś bardziej przyziemnego, czyli ważna legitymacja szkolna lub studencka – bez tego nawet sama Claudia Schiffer nie mogłaby podjąć tej pracy.

Do obowiązków Aniołka należy chodzenie po supermarkecie (około 4 - 5 godzin dziennie) i nakłanianie klientów do zakupu opłatków. Aniołki pracują na zmiany zarówno rano, popołudniami jak i wieczorami przez 7 dni w tygodniu. Aniołek podpisuje umowę zlecenie (wynagrodzenie zależy od czasu pracy, ale i od efektywności sprzedaży). Okres pracy to czas przedświąteczny, czyli od 1 aż do 23 grudnia. Co ważne, na Aniołki jest duże zapotrzebowanie– w samej tylko Warszawie rokrocznie potrzebnych jest ich około 70.

Jak każda praca, bycie Aniołkiem ma swoje plusy i minusy. Wymaga sporo wysiłku fizycznego – noszenie koszyka, jak i skrzydeł do lekkich zajęć nie należą. Co więcej, nawet święty może stracić cierpliwość, gdy po raz kolejny panowie, zwabieni atrakcyjną aparycją Aniołka, chcą się umówić na randkę, a nie kupić opłatek. Ludzie w supermarketach często mylą opłatkowe Aniołki ze swoimi Aniołami Stróżami i pytają się gdzie można znaleźć dany sklep, gdzie jest najbliższy bankomat lub wyjście na parking. Są też jednak plusy – jak mówi jeden z Aniołków: „ochroniarz z galerii handlowej przynosił mi codziennie cukierki, a ludzie uśmiechali się na mój widok”.

A może odłowić karpia?

Jeśli jednak nie chcemy pracować w przebraniu, okres przedświąteczny stwarza liczne możliwości do podjęcia innego typu zajęcia. Niestety w większości przypadków trzeba się nastawić na ciężką, fizyczną pracę, niekoniecznie dobrze płatną. Jednym z najbardziej popularnych zajęć jest pomoc przy karpiach, zarówno przy ich hodowli, karmieniu jak i odławianiu. Jednak jest to zazwyczaj praca całoroczna, gdzie najwięcej rąk do pracy potrzeba w okresie jesiennym, dlatego przed świętami bardzo sporadycznie pojawiają się oferty pracy. Większe szanse na zdobycie pracy mają zawodowi kierowcy odpowiedzialni za transport karpi specjalnymi samochodami wyposażonymi w baseny i tlen.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK