| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czym jest umowa dostawy?

Czym jest umowa dostawy?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, mamy do czynienia z wieloma rodzajami umów. Jedną z nich może być umowa dostawy, dlatego też warto wiedzieć, na czym dokładnie ona polega.

Umowa dostawy została uregulowana w Kodeksie Cywilnym jako umowa nazwana i zgodnie z tymi przepisami przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Umowa dostawy dochodzi do skutku przez zgodne oświadczenie stron i dlatego podobnie jak umowa sprzedaży, jest umową konsensualną. Obejmuje ona obowiązek wytworzenia rzeczy, których nie ma jeszcze w chwili zawierania umowy.

Podstawową funkcją umowy dostawy jest związanie kontrahentów w obrocie gospodarczym umową, która ma umożliwić podjęcie i dopiero wyprodukowanie rzeczy z zapewnieniem sobie wpływu na przebieg produkcji. Wyraża się to, np. w procesie wytwarzania możliwością umówienia się co do dostarczania surowców, określenie sposobu produkcji, udzielania innych wskazówek przez odbiorcę a dotyczących procesu produkcji. Daje ona także bardzo przydatną możliwość, jaką jest dostarczanie rzeczy częściami.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Stronami umowy dostawy są dostawca, czyli podmiot przyjmujący dostawę do wykonania oraz odbiorca, czyli podmiot na rzecz którego dostawa jest realizowana. Dostawcą może być tylko producent rzeczy przyszłych, oznaczonych co do gatunku, dostarczanych częściami albo periodycznie. Może on działać za pomocą pracujących dla niego osób trzecich, nie wykonując przedmiotu umowy osobiście, ale będzie za nie odpowiadać, jak gdyby działał osobiście. Stronami umowy mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Pan Tomek zamówił u Pana Jacka, będącego właścicielem fabryki napojów, wykonanie określonej partii puszek z napojami pomarańczowymi, zawierającymi logo firmy Pana Tomka, aby rozdawać je swoim klientom. Strony umówiły się, że Pan Tomek sfinansuje zakup wszelkich niezbędnych do wykonania puszek i napoju produktów i składników, a same koszty produkcji zostaną uregulowane już po dostarczeniu puszek do firmy Pana Tomka. Taka umowa jest klasyczną umową dostawy.

Polecamy serwis: Telepraca

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.
Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.

Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »