Zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia z pracy z zachowaniem wynagrodzenia za czas wykonywania specjalistycznych badań, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Ten sam pracownik ma również praw do skorzystania do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym.
reklama
reklama
Pomoc finansowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
Turnus rehabilitacyjny
Pracownicy z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać do 21 dni zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, ale nie częściej niż raz w roku. Turnusy te pełnią funkcję rehabilitacji zdrowotnej, zawodowej i społecznej oraz stwarzają możliwość rozwoju, nauki i sprzyjają integracji społecznej.
Warsztaty terapii zajęciowej
Oprócz turnusów rehabilitacyjnych, do podstawowych form aktywności, która pomaga usprawnić proces rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych są warsztaty terapii zajęciowej. Jak sama nazwa wskazuje, terapia realizowania jest poprzez terapię zajęciową. Warsztat jest odrębną placówką, która stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość uzyskania lub odzyskania umiejętności, które mają pomóc w podjęciu zatrudnienia. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty.
Pomoc finansowa dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów
Podstawa prawna:
- art.16, art. 17, art. 19, art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2011.127.721 j.t.)