| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej

Pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej

Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną, której konieczna jest pomoc osoby trzeciej może starać o zwrot kosztów zatrudnienia takiej osoby.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe przywileje związane z aktywizacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Wśród licznych form wsparcia jest także zwrot z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających niepełnosprawnemu w adaptacji z otoczeniem oraz w czynnościach, których z uwagi na ograniczoną sprawność nie jest w stanie wykonywać samodzielnie lub w całości.

Liczba godzin przeznaczonych na pomoc niepełnosprawnemu pracownikowi nie może przekraczać 20% liczby godzin pracownika w danym miesiącu.

Zwrotu kosztów dokonuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu po zawarciu właściwej umowy.

W przypadku gdy to starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu jest pracodawcą osoby niepełnosprawnej, wówczas taki wniosek o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy powinien zostać złożony bezpośrednio do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz: Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Nie ma przy tym żadnych ograniczeń aby osobie niepełnosprawnej pomagała inna osoba niepełnosprawna. Poprzez analogię powyższe postępowanie można również odnieść do sytuacji, w której osoba niepełnosprawna jak i pracownik pomagający pracują w danej firmie czy instytucji od dawna, a zajmowane przez niepełnosprawnego stanowisko pracy i zakres obowiązków nie uległ zmianie. Ma to miejsce wówczas, gdy pogorszenie stanu zdrowia pracownika niepełnosprawnego nastąpi nagle, co może powodować konieczność zapewnienia pomocy w wykonywaniu czynności na dotychczasowym stanowisku pracy.

Zwrot kosztów obejmuje wynagrodzenie pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy, za czas poświęcony wyłącznie na tę pomoc.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 z późn. zm.)

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwrot kosztów wynagrodzenia pomocnika osoby niepełnosprawnej.
Zwrot kosztów wynagrodzenia pomocnika osoby niepełnosprawnej.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »