| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Zatrudnienie osoby bezrobotnej często wiąże się z przystosowaniem stanowiska pracy czy zakładu pracy do potrzeb takiej osoby. Również w tym względzie pracodawca może liczyć na zwrot kosztów.


Podstawowym warunkiem dla pracodawcy, który chce zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest konieczność uzyskania z Państwowej Inspekcji Pracy pozytywnej opinii o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika.

Kiedy już pracodawca taką opinię otrzyma i będzie chciał zatrudnić pracownika niepełnosprawnego, może starać się, aby PFRON zwrócił mu dodatkowe koszty poniesione w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, w tym:

  • kosztów rozpoznania przez służby medycyny pracy tych potrzeb;
  • kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w zakładzie pracy.

Zobacz: Czy pracodawcy przysługuje zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego?

Warunkiem otrzymania zwrotu jest zobowiązanie się pracodawcy do zatrudnienia przez okres co najmniej 36 miesięcy:

  • osoby niepełnosprawnej, która była zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu i została skierowana do pracy przez powiatowy urząd pracy;
  • osoby, której niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy (z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy).

Wniosek o zwrot kosztów pracodawca składa w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu, właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Umowy z pracodawcą, którym jest starosta zawiera Prezes Zarządu PFRON.

Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych umową zawartą z pracodawcą. Zwrot nie może przekraczać 20 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK