| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem szczególnie chronionym, podobnie jak pracownica w ciąży. Niepełnosprawna pracownica w ciąży jest podwójnie chroniona przez przepisy prawa pracy.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w ciągu tygodnia. Osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zabronione jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątkowo osoby niepełnosprawne zatrudnione przy pilnowaniu albo osoby wobec, których lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jak wspomniano wcześniej osoby niepełnosprawne w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. W stosunku do kobiet w ciąży zakaz zatrudniania ich w nadgodzinach i w porze nocnej jest zakazem bezwzględnie obowiązującym. Kobiety ciężarnej nie można, bez żadnych wyjątków zatrudniać w takich warunkach, nawet za zgodą pracownicy. Oznacza to, że niepełnosprawnej kobiety w ciąży nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej.

Zobacz: Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Niepełnosprawna pracownica w ciąży w przypadku stałego zatrudniania w porze nocnej musi zostać przeniesiona na okres ciąży do pracy w porze dziennej tego samego rodzaju. Jeśli jest to niemożliwe pracownicę należy przenieść do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej, a która odpowiada rodzajowi i poziomowi kwalifikacji przez nią posiadanych. Gdy przeniesienie nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy, z prawem do dodatku wyrównawczego, gdyby przeniesienie wiązało się z obniżeniem wynagrodzenia, chociażby rodzaj wykonywanej przez nią pracy pozostał niezmieniony.

W przypadku, kiedy niepełnosprawna pracownica przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy, pracodawca ma obowiązek dostosować warunki jej pracy do wymagań określonych w przepisach. Może zamiast tego ograniczyć czas pracy lub wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.

Niepełnosprawnej pracownicy w ciąży, tak jak każdej niepełnosprawnej pracownicy nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody, ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Jeśli zmiana warunków pracy na dotychczasowym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownica ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK