REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Zatrudnienie pracowników ze Wschodu. / Fot. Fotolia
Zatrudnienie pracowników ze Wschodu. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?

Nadciągają posiłki ze Wschodu

Rolnictwo, budownictwo czy przemysł – to gałęzie gospodarki, które już od lat stawiają na pracowników zza wschodniej granicy. Dziś w ich ślady idą kolejni przedsiębiorcy, nie są oni jednak pozbawieni obaw. Często zastanawiają się, czy siła robocza z Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji to skarb czy jednak problem? Dlatego dziś radzimy, gdzie jej szukać i o jakie formalności zadbać, aby decyzja o zatrudnieniu wschodnich sąsiadów okazała się korzystna dla naszej firmy.

Autopromocja

Z jednej strony większość z nas zdaje siebie sprawę z tego, że pracownik ze Wchodu może okazać się doskonałym lekarstwem  na kryzys – tańszy, dyspozycyjny, zmotywowany, chętny nawet do ciężkiej pracy. Z drugiej jednak gdy myślimy o etacie dla obcokrajowca, przerażają nas dokumenty, pozwolenia i góra formalności, jakie będziemy musieli załatwić zanim pojawi się on w naszej firmie. – Niepotrzebnie – przekonują eksperci. – Zatrudnienie pracowników ze Wschodu jest dziś o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jednak nadal wielu pracodawców nie wie, od czego zacząć, gdzie zgłosić swoje zapotrzebowanie, z kim konsultować wątpliwości oraz obawy – mówi Rafał Dryla, Dyrektor Zarządzający Agencji rekrutacyjnej GP People.

Dla kogo?

Polacy nie garną się do zatrudnienia na plantacjach, w ogrodnictwie, przy uboju zwierząt czy na fermach. Mimo że zarobki w tych miejscach nie należą do najniższych, to znalezienie dobrego pracownika do ciężkiej pracy nie jest łatwe. – Dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na kapitał ludzki zza wschodniej granicy. To też szczególnie wygodne rozwiązanie dla kogoś, kto szuka osoby na czas określony, na przykład wzmożonych zbiorów czy dostaw. Dodatkowo pracownicy z zagranicy często przyjeżdżają do Polski tylko w celach zarobkowych, dlatego gotowi są pracować zarówno zmianowo, jak i w weekendy, a nawet i święta. Takie podejście i elastyczność są szczególnie ważne dla firm, które nie mogą z dnia na dzień zatrzymać swojej produkcji i pracują praktycznie na okrągło – dodaje Rafał Dryla.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Od czego zacząć?

Już kilka lat temu Polski rząd zliberalizował zasady zatrudnienia osób zza wschodniej granicy. W konsekwencji tego możemy je przyjmować do pracy bez konieczności występowania o zezwolenie, jeśli na przestrzeni roku dana osoba ma u nas przepracować nie więcej niż sześć miesięcy łącznie. Jeśli takiego pracownika później nadal chcemy zatrudniać, musimy już aplikować o zezwolenie dla niego na pracę na terytorium Rzeczpospolitej. Pamiętajmy, że jest to obowiązek pracodawcy, a nie pracownika i to on powinien dopełnić wszelkich formalności. – Duża cześć przedsiębiorców decyduje się jednak na rotacyjny system zatrudniania. To wygodniejsze rozwiązanie, bo ogranicza formalności do minimum. Tym bardziej, że wiele osób z Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii nie przeprowadza się na stałe do Polski i po kilku miesiącach chce wrócić do swojego kraju, aby ponownie za jakiś czas podjąć pracę u nas – mówi Rafał Dryla z GP People.  – W takich wypadkach dla wielu firmy prowadzona jest rekrutacja ciągła, a wyjeżdżający pracownicy na bieżąco zastępowani są nowymi – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Gdzie ich szukać?

Jeśli chcemy zatrudnić pracownika „zza miedzy”, nasze zapotrzebowanie możemy zgłosić w urzędzie pracy, dać ogłoszenie w gazecie lub jeśli nie chcemy się tym zajmować sami, po prostu udać się do agencji rekrutacyjnej. – Ta opcja jest szczególnie wygodna, jeśli nie chcemy zaprzątać sobie głowy dokumentami. W tym wypadku bowiem to agencja musi dopełnić wszelkiego rodzaju formalności – tłumaczy Rafał Dryla z GP People. – Zatrudniając cudzoziemca możemy obniżyć koszty pracy, jednak pamiętajmy, że pensja, jaką zaproponujemy takiemu pracownikowi, nie może być diametralnie niższa niż wynagrodzenie, które zadowalałaby naszego rodaka. Obcokrajowy przyjeżdżają do Polski typowo w celach zarobkowych, dlatego jeśli odpowiednio zapłacimy im za pracę, możemy liczyć na zaangażowanie i długą kooperację. W innym wypadku zaczną oni po pewnym czasie rozglądać się za nową posadą lub słysząc kwotę wynagrodzenia w ogóle nie zdecydują się na przyjazd do Polski– dodaje.  

Siła robocza zza wschodniej granicy może okazać się idealnym rozwiązaniem dla coraz większej grupy przedsiębiorców narzekających na brak chętnych do pracy. Jednak aby zatrudnić ich zgodnie z prawem, musimy najpierw poznać przepisy i zastanowić się, czy taki pracownik będzie odpowiedni dla naszej branży. Jeśli dojdziemy do wniosku, że tak – nie obawiajmy się sięgnąć po posiłki ze Wschodu.

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Majówka 2024 – kiedy dni wolne?

    Majówka 2024 – kiedy wypada? Jakie dni wolne wypadają w majówkę? W maju 2024 roku mamy aż 4 święta wolne od pracy. Sprawdź, kiedy wypada długi weekend majowy, a może nawet i dwa długie weekendy!

    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    REKLAMA

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    REKLAMA

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA