| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie cudzoziemców > Do czego zobowiązany jest przedsiębiorca powierzający pracę cudzoziemcowi?

Do czego zobowiązany jest przedsiębiorca powierzający pracę cudzoziemcowi?

Nie tylko cudzoziemcy muszą spełnić określone warunki, aby mogli pracować w Polsce. Również podmioty chcące zatrudnić cudzoziemca i starające się zezwolenie na pracę muszą spełnić pewne wymagania.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, od którego jest wymagane posiadanie zezwolenia na pracę, jest obowiązany do:

1) uwzględnienia w umowie z cudzoziemcem szczególnych warunków zezwoleń na pracę, zależnych od charakteru wykonywanej pracy, które są każdorazowo badane przez wojewodę;

2) dostosowywania, w wymaganym przepisami prawa przypadku, wysokości wynagrodzenia cudzoziemca do aktualnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia, co najmniej raz w roku;

Przeczytaj też: Niedopłata wynagrodzenia

3) zawarcia z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej oraz przedstawienia cudzoziemcowi przed podpisaniem umowy jej tłumaczenia na język zrozumiały dla cudzoziemca;

4) przekazania cudzoziemcowi jednego egzemplarza zezwolenia na pracę, którego to zezwolenie dotyczy;

5) informowania cudzoziemca o działaniach podejmowanych w związku z postępowaniem o udzielenie lub przedłużenie zezwolenia na pracę, decyzjach o wydaniu, odmowie lub uchyleniu zezwolenia;

6) zachowania należytej staranności w postępowaniach o zezwolenie i przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca;

7) niezwłocznego poinformowania organu wydającego zezwolenie w przypadku niepodjęcia przez cudzoziemca wykonywania pracy w okresie 3 miesięcy od daty rozpoczęcia ważności zezwolenia na pracę lub zakończenia wykonywania pracy przez cudzoziemca wcześniej niż 3 miesiące przed upływem ważności zezwolenia na pracę;

8) udostępnienia określonej grupie podmiotów, na ich wniosek dokumentów potwierdzających wypełnienie obowiązków określonych w pkt 1-6, sporządzonych w języku polskim lub przetłumaczonych na język polski.

Punkty od 1 do 3 nie obowiązują dla cudzoziemców pełniących funkcje w zarządach osób prawnych.

W przypadku stwierdzenia naruszenia wskazanych wyże przepisów, podmiot powierzający wykonywanie pracy przez cudzoziemca jest obowiązany do:

Zobacz też: Obowiązki pracodawcy (art.94)

1) niezwłocznego dokonania czynności, o których mowa wyżej;

2) wypłacenia cudzoziemcowi zaległego wynagrodzenia za okres wykonywanej pracy w wysokości zgodnej z zawartą we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę oraz opłacenia związanych z nim składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczek na podatek dochodowy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej