| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa o pracę na piśmie przed podjęciem pracy - zmiany od 1 września 2016 r.

Umowa o pracę na piśmie przed podjęciem pracy - zmiany od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy. Za brak potwierdzenia na piśmie warunków zatrudnienia pracodawcy grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeśli jednak forma pisemna nie zostanie zachowana, to zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie rodzaj umowy, warunki. Oznacza to, że do końca dnia pracodawca ma obowiązek potwierdzić taką umowę.

W praktyce dochodziło do wielu nadużyć, a tym samym do nielegalnego zatrudniania. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które nie miały umowy, były wskazywane jako pracujące pierwszy dzień. Ponadto często w pierwszym dniu pracy dochodziło do wypadków przy pracy, co w przypadku braku umowy oznaczało brak jakiejkolwiek ochrony pracowniczej i ubezpieczeniowej. Działanie pracodawców określone zostało „syndromem pierwszej dniówki”.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 czerwca 2016 r. nowelizację Kodeksu pracy likwidującą tzw. syndrom pierwszej dniówki. Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi podstawowych ustaleń umowy o pracę przed dopuszczeniem do pracy. Oznacza to, że każdy pracownik przystępujący do pracy będzie musiał posiadać pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń umowy o pracę.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zmiany w obowiązkach pracodawców

Od 1 września 2016 r. wprowadzone zostaną ponadto dwie zmiany dotyczące obowiązków, które pracodawca będzie miał obowiązek wypełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Pracodawca będzie zobowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy, a nie tak jak dotychczas przed rozpoczęciem przez niego pracy. Podobnie w przypadku młodocianych, pracodawca będzie miał obowiązek zapoznać ich z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem do pracy.

Sankcja

Ustawodawca zmodyfikował również przepis art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy stanowiący o sankcji za brak potwierdzenia na piśmie warunków zatrudnienia. Od 1 września br. pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która nie potwierdzi na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, narazi się na karę grzywny w kwocie od 1000 zł do 30 tys. zł.

Pracodawca umówił się z przyszłym pracownikiem, że rozpocznie pracę w piątek o godzinie 9. Pracownik rozpoczął pracę mimo braku umowy, bowiem pracodawca musiał w tym czasie wyjechać. Wrócił na koniec dnia pracy i dopiero podpisał z pracownikiem umowę o pracę. Takie działanie według obowiązujących przepisów jest prawidłowe. Jednakże od 1 września br. działanie to stano wykroczenie zagrożone karą grzywny nawet do 30 tys. zł.

Co powinno znaleźć się w umowie?

Poprzez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Pracodawca natomiast, jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika i wypłaty wynagrodzenia za świadczoną pracę. Każda umowa o pracę powinna zawierać odpowiednie elementy określone w Kodeksie pracy. Umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj pracy, datę zawarcia umowy o prace, warunki pracy i płacy, a w szczególności:

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wynagrodzenie,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK