| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kilka umów na okres próbny - formalności

Kilka umów na okres próbny - formalności

Co do zasady, umowę na okres próbny strony mogą nawiązać tylko jeden raz na maksymalnie 3 miesiące. Jednakże umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli każdorazowo będą dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, zmieniając stanowisko pracy dla zatrudnionego na okres próbny?

Do zachowania pisemnej formy wypowiedzenia wystarcza z kolei złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli o zakończeniu współpracy w tym trybie.

W przypadku wypowiedzenia komentowanej umowy przez pracodawcę nie jest wymagane uzasadnienie owej decyzji. Niezbędne jest jednak zawarcie pouczenia o przysługującym podwładnemu prawie odwołania do sądu pracy.

Medycyna pracy

Wstępnym badaniom lekarskim co do zasady podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy,

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Przeprowadza się je na podstawie skierowania wydanego przez zatrudniającego, na jego koszt. Pracodawca zobligowany jest przechowywać orzeczenia lekarskie wydane na podstawie owych badań. Nie podlegają im jednak m.in. osoby, które przyjmowane są ponownie do pracy u tego samego zatrudniającego na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu poprzedniego angażu z tym pracodawcą.

Podsumowując: czytelnik może zawrzeć z tym samym podwładnym drugą umowę na okres próbny, ponieważ ma ona dotyczyć zatrudnienia na zupełnie innym stanowisku. W tym celu powinien rozwiązać ten pierwszy angaż za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Podobne stanowiska

Przy założeniu, że pracodawca ponownie zatrudni tego pracownika w ciągu 30 dni po upływie okresu wypowiedzenia pierwszej umowy, a na stanowisku asystenta występują takie same warunki pracy jak na stanowisku konsultanta, nie musi on ponownie kierować tej osoby na wstępne badania lekarskie związane z objęciem zadań służbowych na nowym stanowisku. Jeżeli jednak kolejny angaż tego pracownika ma nastąpić po upływie 30 dni od daty rozwiązania pierwszego albo stanowiska asystenta mają dotyczyć zupełnie inne warunki pracy niż te występujące na stanowisku konsultanta, wtedy podlega on wstępnym badaniom lekarskim dotyczącym wykonywania pracy na nowym stanowisku.

Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają m.in. osoby, które przyjmowane są ponownie do pracy u tego samego zatrudniającego na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu poprzedniego angażu z tym pracodawcą.

Podstawa prawna

Art. 25, art. 30 par. 2-5, art. 34 oraz art. 229 par. 1, par. 11 pkt 1, par. 4a i par. 6-7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Art. 61 oraz art. 78 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380) w zw. z art. 300 kodeksu pracy.

Zadaj pytanie na FORUM Kadry!

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »