| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Prawa autorskie przy umowie o pracę

Prawa autorskie przy umowie o pracę

Umowa o pracę nie zawsze przenosi automatycznie prawa autorskie na pracodawcę. W ramach umowy o pracę pracodawca nabywa prawa autorskie w przypadku, gdy utwór nimi objęty powstał w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych i został przyjęty przez pracodawcę.

Zaniedbania mogą się okazać bardzo dotkliwe dla prowadzącego działalność gospodarczą i korzystającego z utworów stworzonych przez jego pracowników

Inaczej niż kiedyś problem właściwego zabezpieczenia praw autorskich dotyczy obecnie bardzo wielu przedsiębiorców, zatrudniających pracowników na etacie oraz na podstawie umów cywilnoprawnych (na przykład grafików, programistów komputerowych, projektantów budowlanych).

Większość pracodawców uważa, że umowa o pracę niejako automatycznie przenosi na nich prawa autorskie. Niestety nie zawsze tak jest. Na podstawie tego rodzaju umowy pracodawca nabywa te prawa, o ile utwór nimi objęty powstał w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych i został przez niego przyjęty. Przy czym automatyzm, który z tego wynika, jest szczególnie wygodny w przypadku prostych dzieł, które są wykonywane niekiedy w znacznej liczbie (np. zdjęcia czy nieskomplikowane projekty). Wymienianie wszystkich pól eksploatacji nie jest raczej w tym wypadku konieczne, choćby ze względu na krótki czas, przez jaki takie utwory mogą być komercyjnie wykorzystywane.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Odrębny przypadek stanowią autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, który powstał w wyniku wykonywania obowiązków płynących ze stosunku pracy. Przysługują one pracodawcy – o ile umowa nie stanowi inaczej. Pracodawca z mocy samej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) ma uprawnienie do korzystania i rozporządzania takim utworem na wszystkich polach eksploatacji.

Automatyzm dotyczący przejmowania praw autorskich na podstawie umowy o pracę jest popierany przez część ekspertów. Uważają oni, że do utworów pracowniczych nie mają zastosowania ogólne zasady obrotu autorskimi prawami majątkowymi. A to oznacza, że pracodawca może uzyskać prawa do wszystkich utworów pracownika powstających w związku ze świadczeniem pracy i może je wykonywać bez dodatkowego wynagrodzenia na rzecz twórcy na wszystkich polach eksploatacji. Konsekwencją takiego zapatrywania jest to, że w umowach o pracę nie wymienia się wyraźnie wszystkich pól eksploatacji. Pogląd ten nie jest jednak podzielany powszechnie. Co więcej, sądy wykazują powściągliwość przy przenoszeniu „wszystkich” praw autorskich. Automatyzm jest też sprzeczny z ogólnymi założeniami ustawy, która uznaje autora za stronę słabszą i wymagającą dodatkowej ochrony.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK