| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Prawa autorskie przy umowie o pracę

Prawa autorskie przy umowie o pracę

Umowa o pracę nie zawsze przenosi automatycznie prawa autorskie na pracodawcę. W ramach umowy o pracę pracodawca nabywa prawa autorskie w przypadku, gdy utwór nimi objęty powstał w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych i został przyjęty przez pracodawcę.

Tak więc przy sporządzaniu umowy warto – choćby ze względów czystej ostrożności – pamiętać o wskazaniu pól eksploatacji. Oczywiście można także zamieścić postanowienie, że prawa autorskie w odniesieniu do pól eksploatacji niewymienionych w niej przechodzą na pracodawcę na podstawie art. 12 ustawy. Przepis ten (art. 12 ust. 1) brzmi: „Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron”. Warto skorzystać z tej zachęty ustawodawcy i przynajmniej doprecyzować w umowie obowiązki pracownicze oraz moment i sposób przyjęcia dzieła.

Pracodawca musi także wiedzieć, że to na nim – w razie zakwestionowania przez pracownika sposobu korzystania z utworu – będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że zakres nabytych praw wynika z celu umowy i zgodnego zamiaru stron (art. 6 kodeksu cywilnego).

Sądy bardzo chętnie też w takich sytuacjach korzystają z art. 65 k.c., który stanowi, że w umowach należy badać raczej, jaki jest zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Wynika to z tego, że umowy przenoszące prawa autorskie bardzo często są niedopracowane, a wiedza z tego zakresu nie jest zbyt rozpowszechniona.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS przy 50% kosztach autorskich

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK