REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Justyna Połeć
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy przewiduje różne rodzaje zatrudnienia. Wymienia:

Autopromocja
  • umowę na okres próbny,
  • umowę na zastępstwo,
  • umowę na czas określony, 
  • umowę na czas wykonania określonej pracy,
  • umowę na czas nieokreślony.

Specyfika umowy na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony to rodzaj umowy docelowej dla każdego pracownika. Zapewnia większą niezależność od pracodawcy i korzystniejsze uprawnienia. Jedną z zalet umowy o pracę na czas nieokreślony, która sprawia, że jest ona pożądana przez pracowników, jest długi okres jej wypowiedzenia. Co więcej, będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi przedstawić uzasadnione przyczyny wypowiedzenia (inaczej niż w przypadku umowy na czas określony).

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony dłuższy okres wypowiedzenia, który może wykorzystać na przykład na poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kryteria ustalenia okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia wliczamy zatrudnienie u innego pracodawcy jeśli zmiana nastąpiła przez przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy lub na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Jakie są wyjątki?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, można ustalić w umowie o pracę, że w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi nawet 1 miesiąc. Natomiast w przypadku zatrudnienia na co najmniej 6 miesięcy możliwe jest określenie okresu wypowiedzenia na 2-3 miesiące.

Czy można wyznaczyć inny okres wypowiedzenia?

Tak, strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich. Takie postanowienie nie będzie zmieniać trybu rozwiązania umowy o pracę.

Zapytaj na: FORUM

Upadłość lub likwidacja pracodawcy

Kodeks pracy w szczególny sposób reguluje sytuację ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. Daje pracodawcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Może to jednak uczynić maksymalnie do 1 miesiąca w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, za pozostałą część okresu wypowiedzenia będzie musiał wypłacić pracownikowi odszkodowanie. wysokość odszkodowania wynosi wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby za ten czas, gdyby w tym czasie pracował.

Okres, o jaki pracodawca skrócił wypowiedzenie, wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownik, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Dotyczy to tylko przypadku wypowiedzenia umowy z inicjatywy pracodawcy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia od pracy:

1. 2 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc

2. 3 dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (także w przypadku skrócenia okresu)

Urlop na poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA