| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Zasada zawarta w art. 251§ 2 Kodeksu pracy, traktująca o tym, że uzgodnienie pomiędzy stronami już w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uznaje się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony, będzie obowiązywała w dalszym ciągu.

Gdyby jednak zdarzyło się tak, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony byłby dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów byłaby większa niż trzy, uważa się, że pracownik odpowiednio, od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy tego rodzaju, zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (Art. 251§ 3 projektu zmian w Kodeksie pracy).

Nowe zasady dotyczące umów terminowych

Dozwolone przedłużenie umów na czas określony

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują wyjątki co do długości zawieranych umów terminowych. Limit 3 umów i 33 miesięcy nie będzie obowiązywał w oznaczonych przypadkach. Dozwolone przedłużenie umów o pracę na czas określony będzie dotyczyło umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony w związku z okresowymi potrzebami pracodawcy.

Wydaje się, że największą swobodę do nadużywania prawa daje punkt 4. Jednak możliwość zawarcia dłuższej umowy terminowej albo większej ich liczby niż przewidziana przepisami z tytułu wystąpienia obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy ograniczona jest obowiązkiem uzasadnienia tych przyczyn. Po pierwsze, pracodawca musi zawrzeć w umowie informacje obiektywnie uzasadniające zawarcie takiej umowy. Po drugie, pracodawca ma obowiązek zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy o pracę trwającej dłużej niż 33 miesiące albo większej liczby umów niż 3 wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy. Dokonuje tego w formie pisemnej lub elektronicznej w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy.

Obowiązek określenia w umowie informacji obiektywnie uzasadniających (wskazanie celu) zawarcie umowy na czas określony trwającej dłużej niż 33 miesiące albo umów w liczbie większej niż 3 dotyczy także sytuacji zawarcia umów:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji.

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK