| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę

Analiza przepisów Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia 15 września 2000 r. – tj. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030) jednoznacznie wskazuje, iż na gruncie obowiązującego prawa nie budzi wątpliwości możliwość wykorzystania wobec członków zarządu spółek kapitałowych pracowniczych form zatrudnienia. Ogólne sformułowania tego aktu nie rozstrzygają jednak ostatecznie, które z wymienionych przez ustawodawcę w art. 2 Kodeksu pracy (ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., tj. Dz.U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 z późń. zm.) podstaw nawiązania stosunku pracy można zastosować do członków zarządu spółek kapitałowych. Analiza przepisów Kodeksu spółek handlowych wskazuje, iż jedynymi formami pracowniczego zatrudnienia, jakie mogą być wykorzystywane do angażowania omawianej kategorii osób zarządzających są: umowa o pracę oraz stosunek pracy oparty na akcie wyboru.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Praktyka życia gospodarczego pokazuje, że dosyć często wobec członków zarządu spółek kapitałowych stosuje się umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji (np. trzyletniej) wykorzystać wobec niego ten rodzaj umowy o pracę. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 10 sierpnia 2000 r. (I PKN 758/99, OSNAPiUS 2002, nr 5, poz. 107), kadencyjność organów spółki prawa handlowego nie oznacza powinności zawierania przez spółkę z osobami pełniącymi funkcję jej organów umów o pracę na czas określony równy okresowi kadencji. Przypomnieć należy w tym miejscu, iż w spółce z o.o. członkowie zarządu mogą być powołani na rok, na okres dłuższy niż rok z określonymi zamkniętymi ramami czasowymi oraz na czas nieograniczony (art. 202 § 1 i 2 ksh). Z kolei zgodnie z art. 369 § 1 ksh, okres sprawowania funkcji przez członka zarządu spółki akcyjnej nie może być dłuższy niż pięć lat (kadencja). Po zakończeniu kadencji były członek zarządu może z powodzeniem nadal wykonywać pracę dla tej samej spółki na innym stanowisku (np. jako jej prokurent) w ramach dotychczasowej umowy przy zastosowaniu konstrukcji wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 kp) lub za porozumieniem stron. Zmiana charakteru pracy świadczonej na rzecz spółki nie musi się bowiem wiązać z ustaniem dotychczasowego stosunku pracy i nawiązaniem kolejnego.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »