| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Ochrona ta w wielu przypadkach będzie uniemożliwiała na długi czas rozwiązanie umownego stosunku pracy, jaki łączy spółkę z tą kategorią osób zarządzających, nawet w sytuacji wcześniejszego ustania stosunku członkostwa w zarządzie. Może to niekiedy istotnie utrudnić proces zarządzania spółką kapitałową, zwłaszcza w przypadku mniejszych organizacji gospodarczych. W praktyce wskazuje się na częste przypadki nadużywania przez odwoływanych członków zarządu przywilejów wynikających ze szczególnej ochrony trwałości ich umownego stosunku pracy. Przykładowo, zdarza się, iż członkowie zarządu, w stosunku do których podjęto decyzję o ich odwołaniu, aby uchronić się przed rozwiązaniem umownego stosunku pracy idą na tzw. zwolnienie lekarskie, co powoduje zakaz wypowiedzenia im umowy o pracę, zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy. W ten sposób, wykorzystując powyższą regulację, członkowie zarządu zatrudnieni w ramach umownego stosunku pracy mogą skutecznie przez długi czas odwlekać moment wręczenia im wypowiedzenia, co może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania spółki w obrocie gospodarczym.

Wady zatrudnienia członków zarządu spółki kapitałowej w ramach umowy bezterminowej

Powyższe uwagi wskazują, iż w pewnych przypadkach uregulowana w prawie pracy szczególna ochrona trwałości stosunku pracy jest niedostosowana do specyfiki funkcji pełnionej przez członków zarządu w spółkach kapitałowych. Można nawet zaobserwować, iż niekiedy orzecznictwo Sądu Najwyższego dąży do ograniczenia szczególnej ochrony stosunku pracy członków zarządu spółek kapitałowych poprzez odwołanie się do konstrukcji nadużycia prawa uregulowanej w art. 8 kp (np. wyrok SN z dnia 12.03.1996r., I PRN 5/96, OSNAPiUS 1996, nr 19, poz. 288).

Podsumowując należy zauważyć, iż zastosowanie wobec członków zarządu spółek kapitałowych konstrukcji umowy o pracę na czas nieokreślony prowadzi do poprawy stabilności stosunku zatrudnienia, jaki łączy członków zarządu ze spółką kapitałową. Stabilizacja ta jest tutaj niewątpliwie większa niż w sytuacji wykorzystania umowy o pracę na czas określony. Spółka kapitałowa decydując się jednak na zatrudnianie członków zarządu na podstawie umowy na czas nieokreślony, musi pamiętać o tym, że będą miały do nich zastosowanie przepisy prawa pracy regulujące zarówno powszechną, jak i szczególną ochronę trwałości zatrudnienia. Przepisy te, zwłaszcza wymóg konsultacji związkowej oraz zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, są sztuczne i nieadekwatne wobec swoistości funkcji członka zarządu spółki kapitałowej. Ich stosowanie w praktyce może zatem prowadzić do istotnych komplikacji i niedogodności po stronie spółki, które będą pojawiać się w momencie ustania stosunku członkostwa w zarządzie spółki. Dlatego też dla złagodzenia mogących wystąpić zagrożeń bardziej właściwe wydaje się być wykorzystanie do zatrudniania członków zarządu spółek kapitałowych umów o pracę na czas określony, które w większym stopniu niż umowy na czas nieokreślony uwzględniają specyfikę tej kategorii osób zarządzających.

Przywrócenie do pracy członka zarządu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK