| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Roszczenia do sądu pracy - przywrócenie do pracy i odszkodowanie

Istotny problem ma również miejsce w przypadku zakresu roszczeń do sądu pracy, jakie przysługują odwołanemu członkowi zarządu w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy prawa pracy. Według art. 203 § 1 (370 § 1) ksh, odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń wynikających ze stosunku pracy, co oznacza, że z formalnego punktu widzenia może on – jak każdy inny pracownik – domagać się bądź to uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, czy przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, bądź też odszkodowania (art. 45 § 1 kp). Dwa pierwsze ze wskazanych powyżej roszczeń wydają się być jednak całkowicie niedostosowane do specyfiki funkcji pełnionej przez członka zarządu spółki kapitałowej.

Na gruncie przepisów Kodeksu pracy istotą roszczenia o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest utrzymanie dotychczasowych warunków zatrudnienia, zaś roszczenie o przywrócenie do pracy zmierza do restytucji stosunku pracy na poprzednich warunkach. Oba wskazane tu cele są niewykonalne z uwagi na definitywną utratę stanowiska w zarządzie, skutkującą niemożnością dalszego świadczenia pracy na rzecz spółki kapitałowej w zakresie objętym dotychczasową umową o pracę.

Zatrudnienie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie cywilnoprawnej umowy o zarządzanie

Ponadto, możliwość realizacji roszczenia o przywrócenie do pracy na stanowisko członka zarządu wydaje być się trudne do zaakceptowania ze względu na fakt, iż stanowisko to zostało obsadzone na podstawie aktu powołania a nie umowy o pracę, której nawiązanie było jedynie konsekwencją powstałego wcześniej stosunku członkostwa w zarządzie. Nie można więc z umowy o pracę wyprowadzać roszczenia o utrzymanie stanowiska w zarządzie, którego utrata nastąpiła w wyniku definitywnego zakończenia stosunku organizacyjnego, jaki łączył członka zarządu ze spółką kapitałową. Powyższe względy jednoznacznie wskazują na to, iż w przypadku wystąpienia odwołanego członka zarządu z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, sąd będzie zmuszony nie uwzględnić wskazanych tu żądań jako niemożliwych do realizacji, orzekając jedynie o odszkodowaniu (art. 45 § 2 kp). Wydaje się, iż jedynie odszkodowanie wchodzi w grę w przypadku wadliwości wypowiedzenia odwołanemu członkowi zarządu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Tylko bowiem odszkodowanie nie pozostaje w kolizji z istotą wykonywania pracy w ramach stosunku członkostwa w zarządzie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK