| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Według mnie, spółka kapitałowa wypowiadając członkowi zarządu umowę o pracę w każdym przypadku musi wskazać przyczynę wypowiedzenia. W sytuacji zaś, gdy jest ono następstwem odwołania członka zarządu (nie można bowiem wykluczyć innych niż odwołanie okoliczności uzasadniających wypowiedzenie mu umowy o pracę), powyższy wymóg będzie miał znaczenie czysto formalne, gdyż sam fakt tego odwołania stanowi wystarczającą przesłankę wypowiedzenia umowy o pracę, pod warunkiem jednak, że zawarcie tej umowy wiązało się bezpośrednio z powołaniem go na to stanowisko. Tak właśnie orzekł SN w wyroku z dnia 25.11.1997 r. (I PKN 388/97, OSNAPiUS 1998, nr 18, poz. 540). Przeciwko formułowaniu kategorycznego poglądu, iż do członków zarządu spółek kapitałowych, w razie wypowiedzenia im umowy o pracę, nie stosuje się art. 45 kp opowiedział się także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 stycznia 2001 r. (I PKN 479/99, OSNAPiUS 2001, nr 11, poz. 377). Według niego „pracownik zatrudniony w charakterze członka zarządu spółki, z chwilą jego odwołania z tego zarządu, traci możliwość wykonywania swojej podstawowej powinności pracowniczej (świadczenia pracy)”. Prowadzi to – zdaniem Sądu Najwyższego – do wniosku, że „odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółki, które nie zostało skutecznie podważone w trybie przepisów prawa handlowego, z reguły stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 § 1 kp.) pracownikowi zatrudnionemu w charakterze członka tego zarządu”.

Zatrudnienie członków zarządu spółki kapitałowej na podstawie aktu wyboru

Wymóg konsultacji związkowej

Konsekwentnie należy także przyjąć, iż w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z członkiem zarządu spółki kapitałowej będzie aktualny wymóg konsultacji związkowej wynikający z art. 38 kp, o ile oczywiście zostaną spełnione przesłanki niezbędne do jej przeprowadzenia. Możliwości praktycznej realizacji tego wymogu wobec wypowiedzenia umów o pracę omawianej kategorii osób zarządzających wydają być się jednak raczej iluzoryczne. Po pierwsze, wynika to ze specyfiki funkcjonowania spółek kapitałowych w polskim obrocie prawnym, którą cechuje brak struktur związkowych w większości tych organizacji gospodarczych. Po drugie zaś, trudno przypuszczać - choć nie można tego całkowicie wykluczyć - aby członkowie zarządu, jako osoby na co dzień reprezentujące interesy spółki (pracodawcy), korzystali z ochrony związkowej ich indywidualnych interesów pracowniczych. Ponadto, nawet gdyby doszło do zastosowania wobec członków zarządu spółek kapitałowych procedury konsultacyjnej uregulowanej w art. 38 kp, to miałaby ona najczęściej charakter czysto formalny, biorąc pod uwagę wcześniejsze rozważania wskazujące na fakt, iż odwołanie z zarządu stanowi z reguły dostateczne uzasadnienie dla wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK