| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Niedostosowanie umowy o pracę na czas nieokreślony do specyfiki funkcji pełnionej przez członków zarządu widać najlepiej na przykładzie uregulowań prawa pracy dotyczących jej wypowiedzenia (powszechna ochrona trwałości stosunku pracy). Na gruncie obowiązującego prawa nie ma żadnych przepisów ustawowych, które wyłączałyby stosowanie wobec wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej z członkami zarządu rygorów i ograniczeń wynikających z powszechnego prawa pracy. Oznacza to, iż z formalnego punktu widzenia osoby te będą objęte zarówno przepisami dotyczącymi wymogu zasadności wypowiedzenia i konsultacji związkowej zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, jak również regulacją odnoszącą się do sądowej kontroli sprawowanej w ramach tego trybu rozwiązania stosunku pracy.

Ponadto, wobec członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony będzie miał zastosowanie art. 36 kp., gdzie ustawodawca określił minimalne standardy w zakresie długości trwania okresu wypowiedzenia (najczęściej w praktyce długość okresu wypowiedzenia wobec członków zarządu spółki kapitałowej wynosi jeden lub trzy miesiące), które nie mogą ulec jednostronnemu skróceniu z uwagi na natychmiastowe odwołanie członka zarządu. Wynika to z art. 49 kp., który stwierdza, iż w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy. To z kolei powoduje dysharmonię pomiędzy czasem pełnienia funkcji piastuna organu osoby prawnej, a czasem trwania umowy o pracę. Ma ona negatywne konsekwencje dla spółki kapitałowej, która w okresie wypowiedzenia zobowiązana jest do wypłacania odwołanemu członkowi zarządu wynagrodzenia oraz innych przysługujących mu świadczeń z tytułu funkcji, której już nie pełni. W piśmiennictwie prawniczym jednoznacznie przyjmuje się, pomimo braku wyraźnej podstawy prawnej, iż odwołany członek zarządu nie ma obowiązku świadczenia innej pracy na rzecz spółki w okresie wypowiedzenia.

BEZPŁATNY WZÓR: Wzór umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Wskazanie przyczyny wypowiedzenia

Według mnie, nie ma wystarczających podstaw prawnych, aby wyłączyć spółkę, która członkowi zarządu wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony, z obowiązku wskazania przyczyny uzasadniającej to wypowiedzenie (art. 30 § 4 w zw. z art. 45 kp). Niektórzy przedstawiciele doktryny próbują z góry dokonać takiego wyłączenia, odwołując się do regulacji prawa handlowego, która – co do zasady – przewiduje pełną swobodę odwołania członka zarządu spółki kapitałowej „w każdym czasie” oraz nie wymaga wskazywania przyczyny tego odwołania. Należy zgodzić się z faktem, iż odwołanie członka zarządu, powodując niemożność dalszego świadczenia pracy na rzecz spółki w zakresie objętym umową o pracę, jest wystarczającym powodem jej wypowiedzenia. Nie przesądza to jednak - moim zdaniem - o wyłączeniu spółki z obowiązku podawania w treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu przyczyny uzasadniającej. Co najwyżej można stwierdzić, iż unormowania Kodeksu spółek handlowych w zakresie odwołania członków zarządu świadczą o niedostosowaniu umowy na czas nieokreślony do potrzeb zatrudnienia tej kategorii osób zarządzających.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK