| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Ponadto, zawarcie umowy na czas nieokreślony, pomimo kadencyjności zarządu, zapewnia ciągłość zatrudnienia w przypadku powołania tej samej osoby na kolejną kadencję. Kodeks spółek handlowych nie wyklucza takiej możliwości. W przypadku spółki akcyjnej art. 369 § 1 ksh wyraźnie wskazuje, iż ponowne powołania tej samej osoby na członka zarządu są dopuszczalne na kadencje nie dłuższe niż pięć lat każda. Powołanie może nastąpić nie wcześniej niż na rok przed upływem bieżącej kadencji członka zarządu. Powstają jednak uzasadnione pytania, czy rzeczywiście wykorzystanie umowy o pracę na czas nieokreślony jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu? Wydaje się, iż na tak postawione pytania należy udzielić negatywnej odpowiedzi.

Wady - ochrona w zakresie rozwiązania stosunku pracy

Wykorzystanie wobec członków zarządu spółek kapitałowych umowy o pracę na czas nieokreślony skutkuje zastosowaniem wobec nich ochronnego ustawodawstwa pracy w zakresie rozwiązania stosunku pracy (w szczególności przepisów o powszechnej i szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy), które nie jest adekwatne do swoistości funkcji pełnionej przez członków zarządu. Prowadzi to do nadmiernej stabilizacji ich zatrudnienia, która z kolei jest trudna do pogodzenia z unormowaniami Kodeksu spółek handlowych gwarantującymi spółce kapitałowej możliwość - co do zasady - swobodnego odwołania członka zarządu. Zgodnie z przepisami tego aktu, członek zarządu spółki z o.o. (art. 203 § 1), jak również spółki akcyjnej (art. 370 § 1) może być w każdej chwili odwołany, a więc także przed upływem kadencji.

Odwołanie prowadzi jedynie do rozwiązania stosunku organizacyjnego, jaki łączył członka zarządu ze spółką, co najczęściej następuje w sposób natychmiastowy. Nie wywołuje ono natomiast bezpośrednich skutków w sferze umownego stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony wymaga zatem podjęcia odrębnej czynności prawnej, na zasadach i w trybie określonym przepisami Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 30 § 1 kp., umowa o pracę może być rozwiązana na mocy dwustronnej czynności prawnej (porozumienie stron), bądź też jednostronnej czynności prawnej (rozwiązanie za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia).

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK