| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak zatrudnić pracownika?

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Regulacje dotyczące tego zagadnienia odnajdujemy w Kodeksie pracy.

Umowa o pracę

Umowa o pracę to podstawa nawiązania stosunku pracy. Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje umów. Rozróżniamy umowy o pracę: terminowe i bezterminowe (na czas nieokreślony). Do umów terminowych można zaliczyć umowy zawarte na czas określony, na okres próbny oraz umowy na zastępstwo. Każda z tych umów ma określony termin jej zakończenia. W przypadku umowy na zastępstwo jest to termin powrotu zastępowanej osoby do pracy. Każda umowa o pracę może być poprzedzona umową na okres próbny nieprzekraczający 3 miesięcy.

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Forma i treść umowy o pracę

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy.

Na pracodawcy ciąży obowiązek poinformowania pracownika na piśmie o warunkach zatrudnienia nie później niż 7 dni od zawarcia umowy o pracę. W piśmie powinny znajdować się wiadomości dotyczące:

  1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  2. częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  3. wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  4. obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  5. układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

W przypadku zmian dotyczących warunków zatrudnienia pracodawca powiadamia pracownika o modyfikacjach nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy. Zmiana warunków umowy o pracę również wymaga formy pisemnej.

Stosunek pracy można również nawiązać na podstawie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK