| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Przeczytaj o zmianach ->>> Umowa na okres próbny - zmiany od 22 lutego 2016 r.

Kilka umów na okres próbny w 2016 roku - formalności

Zaznaczenia wymaga fakt, iż umowa o prace na okres próbny nie niesie za sobą obowiązku nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie. Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 września 2013 r. w sprawie o sygnaturze II PK 358/12, umowa na okres próbny ma sprawdzać przygotowanie pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju; jej bezpośrednim celem jest "wypróbowanie" pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby. Dlatego umowa na okres próbny, jeżeli strony decydują się na jej zawarcie, z reguły poprzedza umowę innego rodzaju, którą nawiązuje się w razie pomyślnego wyniku. Kodeks pracy zastrzega, iż umowa o pracę na okres próbny może być zawarta na okres nie przekraczający 3 miesięcy. Jak wskazują przepisy Kodeksu pracy umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę, zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i określony oraz na czas wykonania określonej pracy.

Zobacz także: Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, w przypadku, gdy przedmiotem umowy kolejnej po umowie o pracę na okres próbny ma być praca na innym stanowisku od zajmowanego podczas okres próbnego, możliwe jest zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny w celu sprawdzenia kwalifikacji potencjalnego przyszłego pracownika na kolejnym stanowisku. Aby zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem było zgodne z prawem, musi dojść do zasadniczej zmiany powierzonych mu obowiązków, w stosunku do pierwszej umowy na okres prób

Zobacz koniecznie: Dwa etaty u tego samego pracodawcy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK