| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę

Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę

Transport zapewniony pracownikom, w celu ułatwienia im dojazdu do pracy nie musi powodować po ich stronie obowiązku podatkowego. Nie zawsze można bowiem przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi.

W jakich sytuacjach nie możemy mówić o przychodzie pracownika

W sprawie, o której wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2009 (sygn. akt II FSK 536/08), pracodawca za ryczałtową opłatą wynajmował dla pracowników autokar, mający przewieźć ich z określonego punktu w mieście do zakładu pracy. Przy czym, nie ewidencjonowano, którzy pracownicy z transportu korzystali (zwłaszcza że mogły z niego korzystać także osoby trzecie). Pracodawca nie mógł więc określić wartości przewozu w przeliczeniu na pracownika, ani tym bardziej stwierdzić, którzy z nich z transportu korzystali.

Zobacz serwis: Kadry

Dlaczego takie świadczenie nie może być przychodem pracownika

Zgodnie z powołanym orzeczeniem, w myśl art. 11 ustawy o Podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika środki pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że świadczenie nieodpłatne jest przychodem podatnika wyłącznie wtedy, gdy zostało przez niego faktycznie otrzymane (wykorzystane), a jego wartość jest możliwa do określenia.

Jeżeli pracodawca finansuje pracownikom dojazd do pracy, za który ponosi opłatę w formie ryczałtu i jednocześnie nie jest mu wiadome, którzy pracownicy z usługi tej skorzystali, wówczas nie można określić wartości świadczenia otrzymanego przez konkretnego pracownika.

A zatem w powyższej sytuacji wydatki pracodawcy na zapewnienie pracownikom dojazdu do pracy nie stanowią po ich stronie przychodu i nie skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w PIT.

Powyższe orzeczenie może być podstawą do zmiany rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy- w sytuacji, w której

Kiedy darmowy transport podlega opodatkowaniu

W sytuacji, w której danym środkiem transportu poruszałaby się identyfikowalna grupa osób (np. wprowadzano by listy chętnych i korzystających z darmowego transportu), możliwe byłoby przypisanie im przychodu. Podobnie jak, w sytuacji, w której transport obejmowałby np. indywidualną osobę, poprzez opłacanie jej taksówek, czy udostępnienie samochodu służbowego (do transportu z domu do pracy), a także sytuacje, w których (wnioskując z wyroku)- opłata uiszczana przez pracodawcę nie byłaby ryczałtowa.

Więcej o podatku dochodowym od osób fizycznych na ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pracownicy płacą podatek od transportu zapewnionego przez pracodawcę?
Czy pracownicy płacą podatek od transportu zapewnionego przez pracodawcę?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »