| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

Odszkodowanie należne pracodawcy od pracownika ustala się w wysokości wyrządzonej szkody. Jednak w przypadku winy nieumyślnej pracownika, pracodawca może żądać maksymalnie równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 k.p.). Jednakże, kiedy pracownik umyślnie spowodował szkodę, będzie odpowiadał za naprawienie jej w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość ustalenia wysokości odszkodowania należnego pracodawcy, w drodze ugody zawartej między pracodawcą i pracownikiem.

W przypadku ugody, wysokość odszkodowania może zostać obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Wysokość odszkodowania należnego pracodawcy od pracownika może zostać również obniżona przez sąd pracy.

Roszczenie regresowe pracodawcy przedawnia się z upływem roku. Należy pamiętać, iż termin ten liczy się od chwili naprawienia szkody przez pracodawcę, nie zaś od momentu, kiedy została wyrządzona przez pracownika.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 08.12.2014

Eksperci:

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika
Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK