| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy

W myśl art. 128 § 1 kodeksu pracy (k.p.), czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków służbowych. Co do zasady, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy ( 129 k.p.).

Ustawodawca nie wskazał, kiedy ma przypadać dzień wolny w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zatem może to być dowolnie wybrany dzień tygodnia od poniedziałku do soboty. Nie może być to jedynie niedziela. Najczęściej przyjmuje się, że tym dniem jest sobota, ale nie dla wszystkich tak jest. Wybranie innego dnia wolnego nie zmienia sposobu obliczania wymiaru czasu pracy.

Obliczanie wymiaru czasu pracy

Zasadę obliczania wymiaru czasu pracy określa art. 130 k.p. W ten sposób uzyskujemy liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, w myśl art. 130 k.p., oblicza się:
• mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających),
• obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Podstawę tego obliczenia stanowi przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, czyli 40 godzin. Mnoży się ją przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeżeli rozpatrujemy trzymiesięczny okres rozliczeniowy między kwietniem a czerwcem 2013 roku, to iloczyn przeciętnej normy tygodniowej czasu pracy, tj. 40 godzin, pomnożony przez liczbę tygodni okresu rozliczeniowego, tj. 13, wyniesie 13×40, czyli 520.

Następnie do tak otrzymanego wyniku należy dodać iloczyn wynikający z pomnożenia 8 godzin przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W przytoczonym okresie takich dni nie ma. Rozpatrujemy pełne 13 tygodni. Następnie obniżamy wymiar o 8 godzin za każde święto. W podanym przedziale czasowym przypada 4 dni świąteczne. A więc z rachunku iloczynu ilości dni wolnych przez u 8h otrzymujemy 32h, które należy odjąć od 520h. Tym samym otrzymujemy wynik 488.
Taką liczbę godzin pracownik obowiązany będzie przepracować w przyjętym okresie rozliczeniowym, zakładając tydzień pracy od poniedziałku do piątku.

Taki stan rzeczy powrócił po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ( sygn. akt K 27/11), w którym orzeczono iż niekonstytucyjny jest art. 130 § 2[1] k.p. Trybunał Konstytucyjny podkreślił iż przepis ten naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.

Oszczędzanie na mieszkanie bez "podatku Belki"?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK