REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar czasu pracy

Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
czas pracy, wymiar czasu pracy
czas pracy, wymiar czasu pracy

REKLAMA

REKLAMA

W myśl art. 128 § 1 kodeksu pracy (k.p.), czasem pracy jest okres, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków służbowych. Co do zasady, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy ( 129 k.p.).

Ustawodawca nie wskazał, kiedy ma przypadać dzień wolny w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zatem może to być dowolnie wybrany dzień tygodnia od poniedziałku do soboty. Nie może być to jedynie niedziela. Najczęściej przyjmuje się, że tym dniem jest sobota, ale nie dla wszystkich tak jest. Wybranie innego dnia wolnego nie zmienia sposobu obliczania wymiaru czasu pracy.

Autopromocja

Obliczanie wymiaru czasu pracy

Zasadę obliczania wymiaru czasu pracy określa art. 130 k.p. W ten sposób uzyskujemy liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, w myśl art. 130 k.p., oblicza się:
• mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających),
• obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

Podstawę tego obliczenia stanowi przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, czyli 40 godzin. Mnoży się ją przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeżeli rozpatrujemy trzymiesięczny okres rozliczeniowy między kwietniem a czerwcem 2013 roku, to iloczyn przeciętnej normy tygodniowej czasu pracy, tj. 40 godzin, pomnożony przez liczbę tygodni okresu rozliczeniowego, tj. 13, wyniesie 13×40, czyli 520.

Następnie do tak otrzymanego wyniku należy dodać iloczyn wynikający z pomnożenia 8 godzin przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W przytoczonym okresie takich dni nie ma. Rozpatrujemy pełne 13 tygodni. Następnie obniżamy wymiar o 8 godzin za każde święto. W podanym przedziale czasowym przypada 4 dni świąteczne. A więc z rachunku iloczynu ilości dni wolnych przez u 8h otrzymujemy 32h, które należy odjąć od 520h. Tym samym otrzymujemy wynik 488.
Taką liczbę godzin pracownik obowiązany będzie przepracować w przyjętym okresie rozliczeniowym, zakładając tydzień pracy od poniedziałku do piątku.

Taki stan rzeczy powrócił po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ( sygn. akt K 27/11), w którym orzeczono iż niekonstytucyjny jest art. 130 § 2[1] k.p. Trybunał Konstytucyjny podkreślił iż przepis ten naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszczędzanie na mieszkanie bez "podatku Belki"?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Co wpływa dodatkowo na wymiar czasu pracy?

Zatem jeżeli święto przypadnie na dzień wolny w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to wpłynie ono na obniżenie wymiaru czasu pracy. Z pewnością w niektórych miesiącach powodować to będzie konieczność wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego w celu zachowania zasady pięciodniowego tygodnia pracy.

Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja

Na wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym wpływa również czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.). Liczba godzin obejmujących np. czas absencji z powodu choroby obniża wymiar czasu.

Wymiar czasu pracy w 2013 r. jest jednakowy dla pracowników zatrudnionych w tym samym wymiarze etatu, bez względu na to, czy dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypadnie w sobotę, czy w poniedziałek. Wyznaczenie takiego dnia może mieć jednak wpływ na harmonogram czasu pracy pracowników. Mimo to liczba dni i godzin do przepracowania pozostanie taka sama.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA