| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Łatwiej znaleźć pracę w nowoczesnych firmach

Jeżeli szukasz pracy zgłoś się do firm z sektora tzw. Nowoczesnej Gospodarki. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc.

Raport pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” przygotowany przez ekspertów ADP Polska wykazał, że powszechne informacje o trudnościach ze znalezieniem zatrudnienia nie sprawdzają się w przypadku innowacyjnych firm, często posiadających kapitał zagraniczny i stosujących zaawansowane technologicznie narzędzia.

Firmy te, będące awangardą biznesu, nawet w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej stawiają na rozwój, inwestycje i wzmocnienia kadrowe. W tej grupie przedsiębiorstw nie należy zatem obawiać się zamrożenia rekrutacji ani masowych redukcji etatów. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele firm z sektora Nowoczesnej Gospodarki planują dalszy wzrost zatrudnienia w nadchodzących kwartałach. Spodziewać można się uelastycznienia form zatrudnienia, związanego z koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Ponad 6 proc. wzrost zatrudnienia

Jak wynika z raportu ADP Polska, w II poł. 2012 r. firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. Największy wzrost – na poziomie 6,52 proc. – odnotowano
w dużych firmach (>500 pracowników).

Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dane wskazują na większe możliwości znalezienia zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach w porównaniu do całego rynku. Statystyki GUS, badające ogół rynku, wskazują bowiem na stagnację na rynku pracy (oscylują wokół 0 proc.). Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w 2013 r. Mimo różnic w szczegółowych prognozach, eksperci są zgodni, że w 2013 r. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki wyniesie 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r.

Podróże służbowe 2013

Ordynacja podatkowa 2013 - zmiany i nowości

Już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do ogółu rynku. Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Prognozuję, że tegoroczny wzrost zatrudnienia w firmach z sektora Nowoczesnej Gospodarki wyniesie ok. 5 proc. – mówi Przemysław Budzbon, Dyrektor Zarządzający ADP Polska.

Rzeczywiście sektor Nowoczesnej Gospodarki rozwija się bardzo dynamicznie. Występują w nim również największe braki kadrowe, które powodują szybki wzrost płac. Prognozuję, że w 2013 r. trendy te się nie zmienią – potwierdza Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

We wszystkich kwartałach 2012 r. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce był znacznie wyższy w porównaniu do całego rynku (dane GUS). W szczytowym okresie, I kw. 2012 r. (vs I kw. 2011 r.), zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 13,06 proc. (16,12 proc. w firmach usługowych) w porównaniu do 0,19 proc. dla całego rynku.

Wzrost zatrudnienia w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki to trwały trend, odzwierciedlający kierunek rozwoju przedsiębiorczości obrany już w latach 80. W 2013 r. nie powinien być mniejszy niż 10 proc. Warto również mieć na uwadze, że dynamika zatrudnienia drugiego półrocza jest z reguły podporządkowana krótkookresowym celom biznesowym. Można zatem przewidywać, że krzywe wzrostu ukształtują się podobnie, jak w 2012 r. – pracodawcy będą zatrudniać więcej w pierwszym półroczu i mniej w drugim – mówi Anna Sokołowska, ekspert rynku pracy, HR Partner, ADP Polska.

Utrzymującym się trendem jest też uelastycznianie form zatrudnienia, głównie poprzez outsourcing oraz pracę czasową. Nie należy się co prawda spodziewać gwałtownych ruchów redukcyjnych, jednak w firmach produkcyjnych może nastąpić przesunięcie zatrudnienia do form pracy czasowej oraz dostosowanie do niższych zamówień – mówi Andrzej Nitecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Stora Enso.

Firmy usługowe najczęściej poszukiwały pracowników

Jak wynika z raportu, najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w dużej firmie usługowej. W II poł. 2012 r. w firmach z branży usługowej zatrudnienie wzrosło o 7,82 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. W dużych firmach z branży usługowej wzrost był niemal dwukrotnie wyższy (8,43 proc.) niż w małych i średnich firmach (4,88 proc.).

Wyniki badania ADP Polska dotyczące wzrostu zatrudnienia w branży usługowej w pełni pokrywają się z sytuacją kadrową w firmie AmRest. Nieustannie się rozwijamy. Dlatego stale monitorujemy rynek pracy i wzmacniamy kadrę. W 2013 r. planujemy ok. 8-10 proc. wzrost zatrudnienia związany bezpośrednio z rozwojem organicznym w Polsce – prognozuje Michał Szot, Employee Relation & Rewards Director, AmRest.

Pełna wersja raportu ADP Polska dostępna jest na stronie http://www.adp.pl/assets/vfs/Site-20/ADP-Polska-Zatrudnienie-w-Nowoczesnej-Gospodarce-Podsumowanie-2012-Prognozy-2013-RAPORT.PDF. Raport ADP Polska stanowi kompleksową analizę rynku pracy w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki w odniesieniu do danych dla całego rynku. Jest pierwszym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które będą przygotowywane przez ADP Polska cyklicznie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych.

Analiza powstała w oparciu o doświadczenia i metodykę opracowaną przez ekspertów ADP w USA. Zestawienia statystyczne dot. rynku pracy największej gospodarki świata publikowane są na amerykańskim rynku od ponad 20 lat. National Employment Report® przygotowywany przez ekspertów ADP oraz agencji ratingowej Moody’s każdego miesiąca jest najbardziej wyczekiwaną publikacją dot. zatrudnienia w USA, porównywalną do danych przedstawianych przez U.S. Bureau of Labor Statistics (amerykański odpowiednik GUS).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK