| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Ustalenie wymiaru czasu pracy w 2013 roku będzie różniło się od dotychczasowego sposobu. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (sygn. K 27/11), który zmienił sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Od wejścia w życie wspomnianego wyroku święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Przed wyrokiem święto nie wpływało na wymiar czasu pracy.

Ustalenie wymiaru czasu pracy nie może obejść się bez znajomości podstawowego pojęcia, jakim jest tydzień pracy. Definicja tygodnia pracy znajduje się w Kodeksie pracy, który stwierdza, że przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Żadne ze świąt obniżających wymiar czasu pracy nie wypada w 2013 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy w przyszłym roku nie będą zobligowani do oddania pracownikom dodatkowego dnia wolnego za święto.

Zobacz: Jak zatrudnić pracownika w święta?

Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Krok po kroku

Aby obliczyć wymiar czasu pracy należy:

1. Pomnożyć przez 40 godzin liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym.

2. Do wyniku z punktu pierwszego dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni w danym okresie, które nie zalicza się do pełnych tygodni. Chodzi jedynie o dni przypadające od poniedziałku do piątku.

3. Od otrzymanego wyniku należy odjąć każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela. Ostateczny wynik będzie wymiarem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym np. w danym miesiącu.

4. Należy pamiętać, że wymiar czasu pracy dla poszczególnych pracowników może zostać  obniżony o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Wymiar czasu pracy w styczniu 2013 roku

  • 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin,
  • 3 × 8 godzin (za 29, 30 i 31 stycznia) = 24 godziny,
  • odejmujemy 8 godzin za Nowy Rok – 1 stycznia, wymiaru czasu pracy nie obniża święto Trzech Króli (6 stycznia), które przypada w niedzielę,

Wymiar czasu pracy w styczniu 2013: 160 godzin + 24 godziny – 8 godzin = 176 godzin.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK