| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak zatrudnić pracownika w święta?

Jak zatrudnić pracownika w święta?

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. W dzień świąteczny sklep może być otwarty, jeżeli sprzedaż jest prowadzona przez jego właściciela lub osobę zatrudnioną na umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Zakaz pracy w święta

Praca w święta jest zakazana w placówkach handlowych. W przypadku, gdy święto przypada w niedzielę, praca w takich placówkach również jest zakazana. Należy jednak wskazać, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Umowy cywilne

Zatrudnienie w sklepie w czasie świąt na umowie cywilnej może być problematyczne dla pracodawcy w przypadku kontroli przeprowadzonej przez inspekcję pracy. Osoby zatrudnione na umowę zlecenia lub umowę o dzieło, wykonujące pracę w sklepie w przeważającej części wykonują swoje obowiązki w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Zatrudnienie w sklepie spełnia bowiem takie warunki. Zleceniobiorca jest kierowany przez pracodawcę, nadzorowany oraz ma wyznaczone miejsce i czas świadczenia.

W razie kontroli pracodawca będzie musiał liczyć się z zarzutami zawarcia umowy cywilnoprawnej w warunkach umowy o pracę, które kończą się sprawą w sądzie pracy oraz skazaniem na karę grzywny.

Co jest zabronione?

Przede wszystkim pracodawca nie może zatrudnić na umowę zlecenia osoby, która ma z nim zawartą umowę o pracę. Sytuacja taka jest niedopuszczalna.

Grzywna za naruszenie zakazu pracy w święta lub zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę wynosi 30 tysięcy złotych.

Zobacz: Kiedy mamy do czynienia z mobbingiem pracodawcy?

Praca wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta

Rozwiązaniem skutecznym będzie zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wykonywaną wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Umowa taka jest popularna wśród osób niemogących pracować w zwyczajowo przyjętym tygodniu pracy z powodów rodzinnych lub edukacyjnych np. studenci stacjonarni. Problem z tego typu zatrudnieniem polega na trudności wypracowania odpowiedniej liczby godzin pracy w miesiącu, w którym nie wypada żadne święto. Rozwiązaniem jest zatrudnienie na odpowiednią część etatu np. 7/8. 

Kiedy praca w święta jest dozwolona?

W art. 15110 Kodeksu pracy określono wykaz prac dopuszczalnych w niedziele i święta.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  2. w ruchu ciągłym,
  3. przy pracy zmianowej,
  4. przy niezbędnych remontach,
  5. w transporcie i w komunikacji,
  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  8. w rolnictwie i hodowli,
  9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
    1. zakładach świadczących usługi dla ludności,
    2. gastronomii,
    3. zakładach hotelarskich,
    4. jednostkach gospodarki komunalnej,
    5. zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
    6. jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
    7. zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
  10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zobacz serwis: Stosunek pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK