| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM.

Podstawą gospodarki rynkowej jest prywatny biznes. Natomiast jedną z podstaw prywatnego biznesu stanowi inwestycja w pracowników. Nie powinno ulegać wątpliwości, że sukces gospodarczy firmy w dużej mierze zależy od prawidłowej postawy i doświadczenia pracowników. Marzeniem każdego szefa jest zbudowanie zaangażowanego zespołu.

Co jednak stanie się w przypadku dłuższego, wynoszącego kilka lat przestoju? Co w przypadku, gdy na skutek rozwoju technologii będzie można zredukować koszty zatrudnienia? Przyjrzyjmy się mechanizmom prawnym, które zapewniają ochronę firmom na wypadek zaistnienia takich zdarzeń.

Ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. 2003, Nr 90, poz. 844)

Ustawa w języku potocznym jest nazywana również ustawą o zwolnieniach grupowych. Ustawa znajduje zastosowanie w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub na podstawie porozumienia stron.

Zakresem ustawy są objęte osoby posiadające status pracownika w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy.

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Należy również zwrócić uwagę, że w ustawie o zwolnieniach grupowych został również przewidziany tryb zwolnień indywidualnych.

Będzie on miał zastosowanie w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn niedotyczących tego pracownika, a zwolnienia w okresie 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż w zestawieniu liczbowym powyżej.

Ustawa znajdzie zastosowanie jedynie wtedy gdy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę będzie  wyłączną przyczyną wypowiedzenia. Przyczyny wypowiedzenia nie mogą leżeć po stronie pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Trębicki

Radca prawny, partner CZUBLUN TRĘBICKI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK