| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM.

Podstawą gospodarki rynkowej jest prywatny biznes. Natomiast jedną z podstaw prywatnego biznesu stanowi inwestycja w pracowników. Nie powinno ulegać wątpliwości, że sukces gospodarczy firmy w dużej mierze zależy od prawidłowej postawy i doświadczenia pracowników. Marzeniem każdego szefa jest zbudowanie zaangażowanego zespołu.

Co jednak stanie się w przypadku dłuższego, wynoszącego kilka lat przestoju? Co w przypadku, gdy na skutek rozwoju technologii będzie można zredukować koszty zatrudnienia? Przyjrzyjmy się mechanizmom prawnym, które zapewniają ochronę firmom na wypadek zaistnienia takich zdarzeń.

Ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. 2003, Nr 90, poz. 844)

Ustawa w języku potocznym jest nazywana również ustawą o zwolnieniach grupowych. Ustawa znajduje zastosowanie w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub na podstawie porozumienia stron.

Zakresem ustawy są objęte osoby posiadające status pracownika w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy.

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Należy również zwrócić uwagę, że w ustawie o zwolnieniach grupowych został również przewidziany tryb zwolnień indywidualnych.

Będzie on miał zastosowanie w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn niedotyczących tego pracownika, a zwolnienia w okresie 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż w zestawieniu liczbowym powyżej.

Ustawa znajdzie zastosowanie jedynie wtedy gdy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę będzie  wyłączną przyczyną wypowiedzenia. Przyczyny wypowiedzenia nie mogą leżeć po stronie pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK