| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM.

Jeśli przyczyna wypowiedzenia będzie choćby częściowo miała źródło w zachowaniu pracownika (tzw. „współprzyczyna”), ustawa o zwolnieniach grupowych nie znajdzie tu zastosowania.

Czy zawsze pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna przy zwolnieniach grupowych

Obowiązek wypłaty odprawy

Pewnego rodzaju rekompensatą utraty pracy dla pracownika jest odprawa pieniężna. Przysługuje ona w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Kończąc, należy zwrócić uwagę, że zmiany organizacyjne nie mogą być u pracodawcy pozorne i służyć tylko za pretekst do rozwiązania stosunku pracy. Likwidacja stanowiska musi mieć charakter faktyczny, co oznacza, że na likwidowane miejsce nie zostanie zatrudniony nowy pracownik.

Warunek ten jest istotny o tyle, że także w przypadku zwolnienia grupowego pracownikowi przysługuje prawo do domagania się zbadania zasadności zwolnienia grupowego przez sąd pracy.

Tryb dokonywania zwolnień grupowych

W przypadku stwierdzenia, że zwolnienie grupowe było pozorne, zakład pracy będzie obowiązany wypłacić odszkodowanie. W takim przypadku możliwe jest również wydanie przez sąd pracy orzeczenia na podstawie którego pracownik zostanie przywrócony do pracy przy uwzględnieniu poprzednich warunków.

Autorzy:

Łukasz Bernatowicz, radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur, Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p.

Piotr Rożański, aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Bernatowicz, Komorniczak, Mazur, Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi sp. p.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK