| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

Jednym z punktów planu restrukturyzacji i przemian Polskiej Armii było powołanie Narodowych Sił Rezerwowych („NSR”). Siły te tworzą żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe nadane na podstawie dobrowolnie zawartych kontraktów. Kontrakty zawierane są na okres od dwóch do sześciu lat.

Żołnierz w ramach kontraktu zobowiązuje się do przyjęcia przydziału kryzysowego, pełnienia okresowej służby wojskowej, odbywania ćwiczeń wojskowych, w tym także ćwiczeń wojskowych rotacyjnych. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 Dz. U. Nr 87 Poz. 562).

Przydziały kryzysowe i okresową służbę wojskową otrzymuje się i pełni w szczególnych przypadkach związanych z obroną państwa lub zarządzeniami kryzysowymi.(Ustawa o Powszechnym Obowiązku Ochrony Rzeczpospolitej Polskiej Dz. U. 2004.241.2416 Art. 108). Ćwiczenia wojskowe mają za zadanie przygotowanie do nadania przydziału kryzysowego.

Zgodnie z Art. 59b pkt 11 ust 2 w/w ustawy niestawienie się w przypadku powołania do czynnej lub okresowej służby wojskowej, a także na ćwiczenia wojskowe powoduje unieważnienie kontraktu.

Dni wolne w 2012 roku

Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem

Kontrakt z NSR a obowiązki pracownicze

Większość żołnierzy NSR łączy obowiązki wynikające z kontraktu z obowiązkami pracowniczymi.  Aby ćwiczenia wojskowe jak najmniej kolidowały z obowiązkami pracowniczymi są prowadzone również w weekendy. 

Dowódca jednostki wojskowej corocznie informuje o terminie odbywania ćwiczeń rotacyjnych do końca roku na rok następny a w pozostałych przypadkach, co najmniej na dziewięćdziesiąt dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek powiadomienia nie dotyczy ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa mogących odbyć się nie częściej niż raz w roku (Dz. U. 2004.241.2416  Art. 101 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). 

Ćwiczenia wojskowe mogą trwać maksymalnie do 90 dni w ciągu roku. Jednak najczęściej przeprowadzane są ćwiczenie krótkotrwałe – do 30 dni w ciągu roku. Pracodawca udziela na okres ćwiczeń wojskowych urlopu bezpłatnego, podczas którego pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, oprócz prawa do wynagrodzenia. (Art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Pracownikowi, który odbył ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata za utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy.  Kwota maksymalnej rekompensaty stanowi dwuipółkrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez GUS (czyli ok. 9 tys. zł.). Świadczenie to ustala i wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy.

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK