| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

Kontrakt z Narodowymi Siłami Rezerwowymi - skutki dla pracownika i pracodawcy

Jednym z punktów planu restrukturyzacji i przemian Polskiej Armii było powołanie Narodowych Sił Rezerwowych („NSR”). Siły te tworzą żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe nadane na podstawie dobrowolnie zawartych kontraktów. Kontrakty zawierane są na okres od dwóch do sześciu lat.

Do wniosku o ustalenie i wypłatę świadczenia należy dołączyć zaświadczenie od dowódcy jednostki potwierdzające odbycie ćwiczeń wojskowych, oraz zaświadczenie od pracodawcy wykazujące wysokość utraconych zarobków w związku z nieobecnością.

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Wysokość utraconych zarobków powinna być wykazana w kwocie netto bez premii, nagród i innych świadczeń lub dodatków finansowych. Świadczenie to jest pomniejszone o uposażenie żołnierza wypłacone w związku z ćwiczeniami.

Wypłata rekompensaty następuje nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.  (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad ustalania i wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe Dz. U. 2000.13.155)

Kto ma prawo do urlopu szkoleniowego w celu podwyższenia kwalifikacji

Rekompensata dla pracodawcy i pracownika

Żołnierzom posiadającym przydziały kryzysowe, którzy otrzymali powołanie do pełnienia okresowej służby wojskowej, również przysługuje rekompensata w związku z utraconymi zarobkami ze stosunku pracy. 

W przypadku okresowej służby wojskowej rekompensatę wypłaca dowódca jednostki wojskowej. (Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 lipca 2010 w sprawie przyznawania świadczeń żołnierzom rezerwy posiadającym przydziały kryzysowe Dz. U. 2010.145.971).

Ponadto pracownikowi powołanemu do okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa od pracodawcy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. (Dz. U.2004.241.2416 Art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

Również pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających kontrakty w ramach NSR przysługuje świadczenie rekompensujące koszty związane z nieobecnością pracownika. (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy Dz. U. 2010.77.509)

Wojsko będzie płacić firmom za pracowników wezwanych na ćwiczenia

Świadczenie wypłaca się za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej.  Wysokość świadczenia nie może przekroczyć dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Koszty obejmują wydatki związane z przeszkoleniem nowego pracownika z zakresu BHP, przeprowadzenia badań lekarskich, opłacenie ubezpieczenia związanego z wykonywana pracą jak również przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego, a także wypłatę odprawy w związku z okresową służbą wojskową. 

Świadczenie obejmuje jedynie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia nowego pracownika lub powierzenia dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi w ramach zastępstwa (art. 134a ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku RP).

Jakub Konopka, konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK