| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w umowie o pracę

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w umowie o pracę

Zakaz konkurencji zobowiązujący pracownika może zostać zamieszczony w tym samym dokumencie co umowa o pracę. Umowa o zakazie konkurencji jest jednak odrębną umową. Co to oznacza?

Czym jest zakaz konkurencji

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zakaz konkurencji oznacza, że  pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani tez świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Zobacz także: Na czym polega zakaz konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Podstawą zakazu konkurencji jest odrębna umowa zawierana pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Umowa musi zostać pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. W umowie należy określić, jakiej działalności pracownik nie może prowadzić w czasie trwania stosunku pracy i z jakim pracodawcą nie może zawierać umowy o pracę w tym czasie. Ważne, aby ograniczenia wynikające z umowy o zakazie konkurencji muszą być związane z prowadzoną przez pracodawcą działalnością. Przez zakaz konkurencji pracodawca nie może w ogóle ograniczyć możliwości zarobkowych pracownika. W związku z tym zawarcie w umowie o zakazie konkurencji zakazu jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia jest niemożliwie, a co więcej sprzeczne z prawem.

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody. W przypadku nieumyślnego złamania zakazu konkurencji pracownik będzie musiał wyrównać szkodę do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W razie umyślnej działalności konkurencyjnej pracownik będzie musiał odpowiedzieć w pełni

Umowa o zakazie konkurencji a umowa o pracę

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że umowa o zakazie konkurencji jest odrębną umową, która pod rygorem nieważności musi zostać zawarta na piśmie. Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej nie zawarta na piśmie jest nieważna.

Czy pracodawca, który chce uchronić się przed działalności konkurencyjną swojego pracownika może umieścić umowę o zakazie konkurencji w umowie o pracę, kiedy to przepisy wskazują, że musi to być odrębna umowa? Klauzuli o zakazie konkurencji zawartej w umowie o pracę nie można uznać za nieważną. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego odrębna umowa o zakazie konkurencji to umowa niewchodząca w skład umowy o pracę, ale niekoniecznie odrębny, inny dokument. Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej wraz z umową o pracę mogą przybrać formę jednolitego dokumentu.

Zobacz także: Umowa o pracę

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »