| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Podróż służbowa - porada

Podróż służbowa - porada

Odpowiedź na pytanie, kiedy ma się do czynienia z podróżą służbową może być dla pracownika bardzo ważna. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż Kodeks pracy przyznaje pracownikowi specjalne uprawnienia związane z tą formą wykonywania poleceń pracodawcy.

Dieta nie przysługuje, jeżeli pracownika delegowano do miejscowości jego pobytu stałego lub czasowego albo w przypadkach, gdy zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Środek transportu właściwy do odbycia podróży określa pracodawca. Może on wyrazić zgodę na podróż samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. Wtedy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, którą ustala pracodawca, będąc jednak związanym minimalnymi stawkami określonymi w rozporządzeniu.

W przypadku, gdy pracownik, będąc w podróży, korzysta ze środków komunikacji miejscowej, przysługuje mu ryczałt na pokrycie wynikłych z tego kosztów w wysokości 20% diety za każdą rozpoczętą dobę podróży. Pracodawca może też, na wniosek pracownika, wyrazić zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Za nocleg w hotelu lub podobnym obiekcie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety. Ryczałt przysługuje, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21:00 i 7:00.

Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Pracownikowi przebywającemu w podróży trwającej co najmniej 10 dni przysługuje zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy, środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika i z powrotem.

Z każdym rokiem stawki diety dobowej oraz stawki kilometrowe ulegają zmianie odpowiednio do planowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przejętego w ustawie budżetowej na dany rok.

Polecamy: Czy ustalony regulamin premiowania zawsze obowiązuje?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK