| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Jak wprowadzić zadaniowy system czasu pracy?

Jak wprowadzić zadaniowy system czasu pracy?

Zadaniowy system czasu pracy polega na ustaleniu niezbędnych do wykonania zadań, oraz czasu, w jakim dane zadania mają być przez pracownika wykonane, pozostawiając jednak pracownikowi swobodę w zakresie organizowania własnego czasu pracy. To oznacza, że pracownik może pracować nieprzerwanie 15 godzin, aby potem mieć dwa dni wolne, byleby tylko wyrobił się z zadaniami w określonym przez pracodawcę terminie.

Pracodawca chcąc wprowadzić do swojego zakładu pracy zadaniowy system czasu pracy musi w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy dla konkretnej, docelowej grupy pracowników, wprowadzenie takiego systemu czasu pracy jest dopuszczalne.

Pracodawca może zastosować zadaniowy system czasu pracy gdy jest to uzasadnione:
• rodzajem pracy, np. pracownik pracuje twórczo jako dziennikarz, architekt, informatyk programista,
• organizacją pracy (dla pracodawcy nie ma znaczenia, w jakich godzinach pracownik rozpoczyna pracę, istotne jest to, by była ona wykonana) lub
• miejscem wykonywania pracy, np. przedstawiciel handlowy, który świadczy pracę na określonym terenie i sam sobie organizuje spotkania z klientami w dogodnych dla niego godzinach pracy, telepracownik, który pracuje zdalnie z domu.

Wprowadzając taką organizację czasu pracy pracodawca musi jednak pamiętać, że nie może obarczać pracownika zadaniami, których czas wykonania znacznie przewyższa termin wskazany przez pracodawcę, w zwyczajowo przyjętych warunkach.

Pani Joanna jest tłumaczem. Wcześniej była zatrudniona na cały etat w normalnym wymiarze czasu pracy i pracowała od godziny 9.00 do 17.00. Dziennie Pani Joanna oraz inni tłumacze tłumaczyli ok. 30 stron maszynopisu, co daje ok. 150 stron tygodniowo. Kiedy w zakładzie pracy zmieniono czas pracy na system pracy zadaniowej, pracodawca wyznaczył Pani Joannie 5 – dniowy termin na przetłumaczenie 250 stron. Takie działanie nie będzie zgodne z prawem, gdyż w zadaniowym systemie czasu pracy zlecone zadania nie mogą przekraczać powszechnie przyjętej normy.

Stosowanie zadaniowego czasu pracy nie może prowadzić do obchodzenia przepisów o godzinach nadliczbowych.

Polecamy: serwis Zatrudnienie

Polecamy: Wady i zalety telepracy

Kiedy pracodawca podejmie decyzję o wprowadzeniu zadaniowego czasu pracy dla określonej grupy pracowników, powinien wyraźnie zapisać to w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a jeśli jest pracodawcą zatrudniającym mniej niż 20 pracowników i nie ma regulaminu pracy ani nie jest objęty układem zbiorowym pracy – w obwieszczeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK