| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie pracownika, szczególnie przedłużające się, jest dla pracodawcy dużym problemem. Z jednej strony, zadania tego pracownika muszą zostać wykonane, z drugiej strony niecelowe jest zatrudnianie innej osoby na zastępstwo, np. na dwa czy trzy miesiące.

Pani Anna prowadzi małą firmę transportową. Jeden z kierowców przebywając w podróży służbowej złamał nogę, a przewidywane zwolnienie lekarskie będzie wynosić dwa miesiące. W tym samym czasie pracownik odpowiadający za obsługę biurową urządzeń wyraził chęć skorzystania z urlopu wychowawczego w wymiarze trzech miesięcy. Czy w takiej sytuacji Pani Anna może powierzyć kierowcy pracę biurową, która nie będzie powodowała konieczności poruszania złamaną nogą, w oparciu o umowę zlecenie?

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej, która w takim wypadku rozumiana jest szerzej, nie tylko jako praca w oparciu o umowę o pracę, ale także praca w oparciu o jakąkolwiek inną podstawę, w tym umowę zlecenie. Powyższe dotyczy także prowadzonej przez pracownika samodzielnej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy jest on dodatkowo zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.

Sytuacja ta nie zmienia się nawet w przypadku, gdy lekarz zezwoli pracownikowi na poruszanie się, poprzez adnotację „może chodzić” umieszczoną na zwolnieniu. Takie zastrzeżenie pozwala pracownikowi na swobodne poruszanie się, np. na świeżym powietrzu, ale nie upoważnia do pracy zarobkowej.

Polecamy: serwis Kadry

Polecamy: Kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Należy zauważyć, że w tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 kwietnia 2005 r., sygn. akt: I UK 370/04 stwierdzając, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.
Wobec powyższego należy podkreślić, że wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, nawet gdy wykonywane czynności faktycznie nie obciążają organizmu chorego pracownika, czy też nie pozostają w sprzeczności z zaleconym leczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK