| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Czy można zmienić warunki zatrudnienia w czasie choroby pracownika?

Czy można zmienić warunki zatrudnienia w czasie choroby pracownika?

Pracodawca, który chce zmienić istotne warunki łączącej go z pracownikiem umowy, takie jak rodzaj pracy, miejsce pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy, powinien tego dokonać w formie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Co w przypadku, gdy pracownik, któremu chcemy zmienić warunki zatrudnienia przebywa na zwolnieniu lekarskim?

W przypadku wypowiadania warunków umowy na czas nieokreślony pracodawca jest obowiązany podać przyczynę tej zmiany. Należy pamiętać, że reorganizacja będzie przyczyną uzasadniającą dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.

W zakładzie pracy zatrudniającym kilkudziesięciu pracowników pracodawca przeprowadza reorganizację, w związku ze zmniejszeniem kosztów wykonywania działalności gospodarczej. Zlikwidowane zostaną stanowiska kierowników działów, w zamian za to będzie jeden dyrektor główny, koordynujący pracę wszystkich pracowników pracujących dotychczas pod kierownikami działów. Obecnym kierownikom działów zostanie zaproponowane stanowisko głównych specjalistów, odpowiedzialnych przed dyrektorem głównym. Taka zmiana będzie się wiązała także ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Wobec faktu, że reorganizacja jest przyczyną uzasadniającą zmianę warunków pracy, działanie pracodawcy będzie w tym przypadku zgodne z prawem.

Dowiedz się:  Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Wypowiedzenie zmieniające na chorobowym

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, i który w wyniku reorganizacji zwalnia kilku pracowników będzie musiał zastosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z art. 5 ust. 4 tejże ustawy, w przypadku zwolnień grupowych nie ma zastosowania art. 41 Kodeksu pracy, wobec czego możliwe jest złożenie wypowiedzenia w czasie nieobecności pracownika w pracy, również z powodu przebywania na chorobowym.

Niestety pracodawca, który zatrudnia mniej pracowników będzie musiał zaczekać z wręczeniem wypowiedzenia zmieniającego do czasu powrotu pracownika ze zwolnienia lekarskiego.

Należy pamiętać, że w okresie wypowiedzenia zmieniającego pracownik zachowuje do obecnego, a nie zmienionego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK