| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Nagroda uznaniowa a czasowe zawieszenie układu zbiorowego pracy

Nagroda uznaniowa a czasowe zawieszenie układu zbiorowego pracy

Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Do takich przepisów zaliczamy układy zbiorowe pracy.

Celem tego artykułu jest przejściowa ochrona interesów finansowych pracodawcy uzasadniona także ochroną pracowników przed definitywnym rozwiązaniem stosunków pracy ze względu na sytuację ekonomiczną pracodawcy. Zawieszenie w drodze porozumienia stosowania przepisów prawa pracy określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, ze względu na „sytuację finansową pracodawcy” , tłumaczyć należy jako stworzenie pracodawcy możliwości poprawy jego sytuacji ekonomicznej przez zmniejszenie kosztów pracy, bez potrzeby drastycznego ograniczenia stanu zatrudnienia, a nie jako możliwość korzystniejszego, z punktu widzenia interesów pracodawcy, uregulowania praw i obowiązków pracowników.

Pani Janina jest zatrudniona w zakładzie pracy, w którym w porozumieniu z pracownikami zawieszone zostały na określony czas przepisy układu zbiorowego pracy, który przewidywał wypłatę nagrody uznaniowej po wykonaniu pewnej określonej pracy. Kiedy Pani Janina została zwolniona z pracy w wyniku zwolnień grupowych, w pozwie o przywrócenie do pracy zawarła także wniosek o wypłacenie należnej na podstawie układu zbiorowego pracy nagrody uznaniowej.

Przeczytaj również: Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe

W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. akt: II PZP 6/08 stwierdzając, że nie nabywa prawa do nagrody jubileuszowej pracownik, który przewidziane w zakładowym układzie zbiorowym pracy warunki do tego świadczenia spełnił w okresie zawieszenia układu, chyba że co innego wynika z postanowień układu lub porozumienia o zawieszeniu jego stosowania. Uchwała ta ma odpowiednie zastosowanie do nagrody uznaniowej.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Wobec powyższego, Pani Janinie nie będzie należała się wskazana nagroda, chyba że co innego zostało zapisane w porozumieniu o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK