| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

W doktrynie wskazuje się, że aby pracownik mógł domagać się od pracodawcy czasu wolnego bądź wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, pracodawca musi mu zlecić pracę ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że taka zgoda pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych nie musi być wyrażona wprost, wystarczy że będzie dorozumiana.

Takie rozwiązanie znalazło wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2000 r., sygn. akt: I PKN 667/99, w którym Sąd ten stwierdził, że warunkiem dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.

Przeczytaj również: Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Pomimo, iż praca w godzinach nadliczbowych powinna odbywać na wyraźne polecenie pracodawcy, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pracodawca będzie musiał zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych nawet w sytuacji, gdy wprawdzie nie wydał wyraźnego polecenia, ale jednak miał świadomość, że pracownik zostaje w pracy dłużej.

Polecamy serwis: Urlopy

Wobec tego pracodawca, który ma świadomość, że jego pracownicy zostają po godzinach, powinien przeanalizować, czy wynika ze zbyt dużej ilości pracy, czy też z jej złej organizacji.

Pan Tomek i jego koledzy często zostają po godzinach pracy bez wyraźnego polecenia pracodawcy, ponieważ pracodawca zleca im bardzo dużo zadań. Pracodawca ma tego świadomość, bowiem kiedy sam wychodzi z pracy przechodzi przez pomieszczenie, w którym pracują pracownicy. Pomimo, że brak jest wyraźnego polecenia pracy poza normalnymi godzinami, to jednak pracownicy mają bardzo dużo obowiązków i pracodawca będzie musiał im zrekompensować tą dodatkową pracę, bądź poprzez czas wolny, bądź poprzez dodatkowe wynagrodzenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK